Americké strategické bombardéry Rockwell B-1B Lancer; Foto: Letectvo Spojených Států / Wikimedia Commons

Americké strategické bombardéry Rockwell B-1B Lancer; Foto: Letectvo Spojených Států / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA umístily v Norsku strategické bombardéry B-1B. Jako hrozbu Moskvě

Spojené státy na konci února poprvé v historii rozmístily v Norsku své strategické bombardéry. Čtyři stroje Rockwell B-1B Lancer a 200 příslušníků amerického letectva USAF z texaské základny Dyess budou několik týdnů operovat z arktické základny Oland. Oznámil to ve své zprávě portál Yahoo (viz ZDE).

Američané opět ukazují svaly

V Norsku budou američtí letci cvičit nasazení v arktických podmínkách a současně pomohou Norsku otestovat kvalitu své protiletecké obrany. Už 26. února během první mise letěly nad Norským mořem nedaleko Barentsova, kde jsou ruské námořní základny. Podle BBC jde o jasnou výhrůžku Moskvě, že USA budou podporovat své spojence při soupeření o Arktidu, na kterou si klade nároky také Rusko. Arktidou vedou nejen důležité námořní cesty, ale je také bohatá na ropu a zemní plyn. Podle mezinárodního práva oblast okolo severního pólu nepatří žádné zemi, což však Západ nerespektuje. Norsko sdílí s Ruskem 196 km dlouhou hranici a je proto strategickou zemí  NATO v rámci plánů aliance na napadení Ruska.

Stroj známý “humanitárním bombardováním”

Americký strategický bombardér Lancer B-1B je reliktem studené války. Byl poprvé představen v 60. letech minulého století. Je nechvalně známý z tzv. “humanitárního bombardování” Srbska v roce 1999. Šlo o válku, která byla vedena výlučně jako válka letecká a dostala název “Operace Spojenecká síla.” Tuto válku sice původně schválila Rada bezpečnosti OSN, která situaci označila za hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost v tamní oblasti, ale v důsledku veta ze strany Ruské federace a Číny nebyla schválena další rezoluce, která by dala zmocnění užít všech nezbytných prostředků. Z pohledu mezinárodního práva šlo tedy o válku nelegální.

Zpracoval Rudolf Hruboň