Americký prezident Donald Trump oznamuje vypuknutí nákazy koronaviru 11. března 2020; Foto: Bílý dům / Wikimedia Commons

Americký prezident Donald Trump oznamuje vypuknutí nákazy koronaviru 11. března 2020; Foto: Bílý dům / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA: Trump prchl před demonstranty do bunkru pod Bílým domem

Více než hodinu strávil v pátek americký prezident Donald Trump v tajném bunkru pod sídlem svého úřadu, Bílým domem. Ochranka ho tam odvedla ve chvíli, kdy se ve Washingtonu násilné protesty dostaly až do blízkosti sídla hlavy státu. Uvedla to televize CNN (viz ZDE).

Prezident s rodinou byli v ohrožení

S největší pravděpodobností byla do bunkru odvedena také Trumpova manželka Melania a jejich syn Barron. „Pokud se bezpečnostní situace v Bílém domě dostane na stupeň červená, prezident a jeho nejbližší se přesunou do nouzového operačního střediska,“ řekl televizi CNN zdroj z Bílého domu obeznámený s protokolem a bezpečnostními postupy. V neděli pozdě večer varovala bezpečnostní služba pracovníky Bílého domu, kteří musí v pondělí ráno do práce, aby si skryli vstupní karty a identifikační průkazy a vytáhli je až ve chvíli, kdy se dostanou ke vchodu do Bílého domu. Stejné nařízení platí i při odchodu ze zaměstnání.

Protesty proti policejní brutalitě

Protestující v noci na pondělí zapálili u Bílého domu několik ohňů a v plamenech se ocitl i kostel na severní straně náměstí Lafayette Square ležícího vedle sídla amerických prezidentů. Vlna protestů se odehrává již šestý den po sobě napříč Spojenými státy. Účastníci protestují proti policejní brutalitě, kterou spustila smrt černocha George Floyda. Demonstrace na mnoha místech provázely výtržnosti, rabování a zapalování aut i budov. Policie zatím zadržela kolem 4100 lidí včetně dcery newyorského starosty. Účastníci protestů nedodržují zákaz nočního vycházení, jenž byl vyhlášen ve 40 městech. V 15 státech a metropoli Washingtonu byla k zásahu povolána Národní garda.

Rudolf Hruboň