Americký prezident Joe Biden; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Americký prezident Joe Biden; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA TLAČÍ NA UKRAJINU aby přestala odmítat mírové rozhovory s Ruskem

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena soukromě vybízí představitele Ukrajiny, aby dali najevo ochotu jednat s Ruskem a upustili od veřejného odmítání mírových rozhovorů, pokud bude ruský prezident Vladimir Putin u moci. Uvedl to list The Washigton Post s odvoláním na nejmenované osoby obeznámené s těmito rozhovory (viz ZDE).

Vypočítavá snaha

Podle zdrojů listu The Washigton Post není cílem požadavků amerických úředníků dotlačit Ukrajinu k jednacímu stolu, nýbrž pouze vypočítavou snahou zajistit, aby si Kyjev udržel podporou dalších zemí, které čelí obavám voličů z pokračování války několik dalších let. Jednání podle listu ukazují na složitost pozice Bidenovy vlády v otázce Ukrajiny. Američtí představitelé veřejně slibují, že budou Kyjev podporovat obrovskými částkami pomoci tak dlouho, jak to bude nutné, a zároveň doufají v řešení konfliktu trvajícího osm měsíců, který si vyžádal velkou daň na stavu světové ekonomiky a vyvolal obavy z jaderné války.

Únava z války sílí

Podle listu američtí představitelé sdílejí hodnocení jejich ukrajinských protějšků, že to Putin nemyslí s jednáními vážně. Zároveň ale přiznávají, že zákaz ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského jednat s Putinem vyvolal znepokojení v některých částech Evropy, Afriky a Latinské Ameriky, kde jsou dopady války na náklady na potraviny a pohonné hmoty nejvíce patrné. „Únava z Ukrajiny je u některých našich partnerů skutečná,“ citoval list jednoho ze zdrojů. Národní bezpečnostní rada Bílého domu a ministerstvo zahraničí na žádost o komentář ke zprávě bezprostředně nereagovaly.

Zpracoval Rudolf Hruboň