Ilustrační foto: Repro Twitter.com

Ilustrační foto: Repro Twitter.com

Zahraniční

USA: Stoupá počet útoků na novináře. Někteří přišli o zrak, jiní byli zatčeni

Od počátku protestů v USA se mluví o násilných útocích na novináře. Podle nové analýzy došlo ze strany policie jen za tři dny ke 148 zatčením nebo útokům na zástupce médií. Uvádí se to v článku britského listu The Guardian (viz ZDE).

Zraněni, zbiti, odvlečeni, zatčeni

S šokujícími zjištěními přišel britský list The Guardian ve spolupráci s investigativní skupinou Bellingcat. Násilí vůči novinářům bylo dosud ve Spojených státech, které se holedbají údajnou novinářskou svobodou, dosud nevídané. Protesty proti rasismu a policejnímu násilí vyvolané smrtí Afroameričana George Floyda v Minneapolisu ale znamenají smutný obrat. Demonstrace sice nemají v řadách novinářů (prozatím) oběti na životech, ani nečelí soudnímu řízení, za svou přítomnost ale 148 z nich už zaplatilo – někteří zrakem, jiní byli zbiti, odvlečeni nebo zatčeni. Případů je ale ve skutečnosti mnohem více – analýza Guardianu a Bellingcat se zabývá protesty ve dnech jednatřicátého května až druhého června. Protesty ale vypukly šestadvacátého května a trvají dodnes.

Novinářce gumový projektil zničil oko

Jedním z nejvážnějších útoků byl ten na Lindu Tiradovou, fotografku, kterou v Minneapolis trefili policisté minulou sobotu do obličeje gumovým projektilem. Na levé oko už nikdy neuvidí.

Policie nerespektuje novinářské průkazy

Reportér serveru VICENews Michael Adams ležel na zemi, jak mu policisté přikázali, a držel nad hlavou svůj novinářský průkaz. I přesto k němu přišel policista a nastříkal mu pepřový sprej do obličeje.

K útokům dochází po celé zemi

K nejvíce útokům došlo v první dny protestu, přičemž třetina z nich se odehrála právě v Minneapolisu, kde demonstrace propukly. Násilí ze strany policie vůči novinářům se ve velkém dělo i ve Washingtonu DC, Denveru, Coloradu a Los Angeles. Například ve Washingtonu DC, když se šel v pondělí prezident Donald Trump pěšky z Bílého domu vyfotit ke kostelu svatého Jana s biblí v ruce, policisté rozehnali slzným plynem klidný protest. Ten se totiž konal na cestě mezi Bílým domem a svatostánkem. Policie tehdy zaútočila obušky nejen na demonstranty, ale i na žurnalisty.

V desítkách případů šlo o vyloženě fyzický kontakt, kdy členové bezpečnostních složek na novináře zaútočili pěstmi, nebo je třeba povalili na zem.

Rudolf Hruboň