Od počátku protestů v USA se mluví o násilných útocích na novináře. Podle nové analýzy došlo ze strany policie jen za tři dny ke 148 zatčením nebo útokům na zástupce médií. Uvádí se to v článku britského listu The Guardian (viz ZDE).
Zraněni, zbiti, odvlečeni, zatčeni
S šokujícími zjištěními přišel britský list The Guardian ve spolupráci s investigativní skupinou Bellingcat. Násilí vůči novinářům bylo dosud ve Spojených státech, které se holedbají údajnou novinářskou svobodou, dosud nevídané. Protesty proti rasismu a policejnímu násilí vyvolané smrtí Afroameričana George Floyda v Minneapolisu ale znamenají smutný obrat. Demonstrace sice nemají v řadách novinářů (prozatím) oběti na životech, ani nečelí soudnímu řízení, za svou přítomnost ale 148 z nich už zaplatilo – někteří zrakem, jiní byli zbiti, odvlečeni nebo zatčeni. Případů je ale ve skutečnosti mnohem více – analýza Guardianu a Bellingcat se zabývá protesty ve dnech jednatřicátého května až druhého června. Protesty ale vypukly šestadvacátého května a trvají dodnes.
Novinářce gumový projektil zničil oko
Jedním z nejvážnějších útoků byl ten na Lindu Tiradovou, fotografku, kterou v Minneapolis trefili policisté minulou sobotu do obličeje gumovým projektilem. Na levé oko už nikdy neuvidí.
Hey folks, took a tracer found to the face (I think, given my backpack) and am headed into surgery to see if we can save my left eye
Am wisely not gonna be on Twitter while I’m on morphine
Stay safe folks pic.twitter.com/apZOyGrcBO
— Linda Tirado (@KillerMartinis) May 30, 2020
Policie nerespektuje novinářské průkazy
Reportér serveru VICENews Michael Adams ležel na zemi, jak mu policisté přikázali, a držel nad hlavou svůj novinářský průkaz. I přesto k němu přišel policista a nastříkal mu pepřový sprej do obličeje.
Police just raided the gas station we were sheltering at. After shouting press multiple times and raising my press card in the air, I was thrown to the ground. Then another cop came up and peppered sprayed me in the face while I was being held down. pic.twitter.com/23EkZIMAFC
— Michael Anthony Adams (@MichaelAdams317) May 31, 2020
K útokům dochází po celé zemi
K nejvíce útokům došlo v první dny protestu, přičemž třetina z nich se odehrála právě v Minneapolisu, kde demonstrace propukly. Násilí ze strany policie vůči novinářům se ve velkém dělo i ve Washingtonu DC, Denveru, Coloradu a Los Angeles. Například ve Washingtonu DC, když se šel v pondělí prezident Donald Trump pěšky z Bílého domu vyfotit ke kostelu svatého Jana s biblí v ruce, policisté rozehnali slzným plynem klidný protest. Ten se totiž konal na cestě mezi Bílým domem a svatostánkem. Policie tehdy zaútočila obušky nejen na demonstranty, ale i na žurnalisty.
Another angle of police assaulting foreign journalists in Washington, DC — Trump’s use of military force and the bible photo op has been compared to tactics used by dictators. pic.twitter.com/tTemJ6HzIg
— Khanoisseur ???♂️? (@Khanoisseur) June 2, 2020
V desítkách případů šlo o vyloženě fyzický kontakt, kdy členové bezpečnostních složek na novináře zaútočili pěstmi, nebo je třeba povalili na zem.
Rudolf Hruboň