Americký strategický bombardér B-52; Foto: Wikimedia Commons

Americký strategický bombardér B-52; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

USA se obávají íránských útoků. Vyslaly do Perského zálivu bombardéry B-52

Podruhé za jeden měsíc vyslaly Spojené státy své strategické bombardéry nad Perský záliv s cílem odradit Írán od případného útoku na americké jednotky v oblasti v souvislosti s blížícím se výročím vraždy generála Kásima Sulejmáního raketou USA. Informuje o tom agentura AP (viz ZDE).

Írán se chce pomstít za vraždu generála

Dva bombardéry B-52 Stratofortress přeletěly do oblasti Perského zálivu z letecké základny v Severní Dakotě. Letěly bez mezipřistání a celá operace jim zabrala asi 30 hodin. O misi informovalo ústřední velení USA. Podle vysoce postaveného důstojníka americké armády, který si přál zůstat v anonymitě, přibývá známek toho, že se Írán chystá v příštích dnech podniknout rozsáhlejší útoky proti americkým spojencům v sousedním Iráku či jinde v oblasti. Mstít se chce hlavně kvůli atentátu na generála Sulejmáního, ke kterému došlo 3. ledna. Velitele speciálních jednotek tehdy zabila raketa vypálená z amerického bezpilotního dronu. Írán pět dní po smrti Sulejmáního zaútočila na americkou vojenskou základnu v Íráku, který způsobil zranění až stovce vojáků.

Útok na americkou ambasádu v Iráku

K napětí přispěl raketový útok íránských spojenců na americkou ambasádu v Bagdádu z minulého týdne. Obešel se bez ztrát na životech. „Přátelská rada pro Írán: pokud zemře jediný Američan, budu z toho vinit Írán. Zamyslete se nad tím,“ vyhrožuje na základě toho odcházející prezident Donald Trump na Twitteru:

Američané v současnosti stahují vojáky ze základen v Iráku. Jejich počet má klesnout ze současných asi 3.000 na kolem 2.500. Podle rozhodnutí prezidenta Trumpa má k snížení dojít do 15. ledna.

Zpracoval Rudolf Hruboň