Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Ekonomika

USA: Schodek amerického rozpočtu se přiblížil jednomu bilionu dolarů

Podle výsledků finančního roku 2019 se zvýšil schodek amerického rozpočtu až na úroveň 984 miliard USD. Uvádí se to v prohlášení ministra financí USA Stevena Mnuchina (viz ZDE).

Ekonomické problémy na dosah

Ve srovnání s rokem 2018 se situace zhoršila o 205 milionů dolarů. Rozpočtový úřad dříve prohlásil, že do roku 2049 se zvýší státní dluh USA na 144 procent HDP a dosáhne nejvyšší úrovně v dějinách země. V jeho zprávě se uvádí, že již v letošním roce činí americký státní dluh 78 procent HDP (pro srovnání, v ČR byla v loňském roce výše státního dluhu vůči HDP 32,7%). Podle předpovědi se za deset let situace v USA nezlepší a rozpočtový schodek bude růst i nadále kvůli stárnutí obyvatelstva a zvyšování výdajů na zdravotnictví.

Pesimistická prognóza do budoucna

Podle názoru ředitele rozpočtového úřadu Philipa Swagela, aby bylo možné situaci změnit, budou muset americké úřady zvýšit daně, snížit výdaje, anebo podniknout obě tato opatření současně. V úřadu tuto pesimistickou prognózu odůvodnili návrhem zákona o rozpočtu, který zkoordinovali americký prezident Donald Trump a Kongres. Dokument, který byl schválen na finanční roky 2020 a 2021, zvedá horní hranici státního dluhu na období do července 2021 a zvyšuje státní výdaje. Státní dluh přitom nejspíše zachová tendenci k urychlení růstu, protože výdaje vlády se nijak nekontrolují.

Rudolf Hruboň