Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

USA: Příjmová nerovnost mezi chudými a bohatými se zvyšuje

Příjmová nerovnost ve Spojených státech a vliv politiky prezidenta Donalda Trumpa na ni se rýsují jako velké téma kampaně pro prezidentské volby v USA v roce 2020, konstatuje článek novin The Washington Post (viz ZDE).

Po letech mírného zlepšení se situace opět zhoršuje

Situace v oblasti příjmové nerovnosti se po osmi letech vlády Trumpova předchůdce Baracka Obamy mírně zlepšila, uvádí The Washington Post (WP). Varuje však, že od té doby mohl vývoj nabrat opačný směr. Renomovaný list v té souvislosti kvituje, že nezávislá vládní agentura Congressional Budget Office (CBO) vydala zprávu o stavu tohoto problému ke konci roku 2016, kdy se Trump chystal nastoupit do úřadu.

Nevyřčený argument CBO zní, že systém progresivního zdanění v USA a zaváděné sociální programy, například Medicaid, následná Obamova zdravotnická reforma a potravinové poukazy, výrazně bránily dalšímu prohlubování nerovné distribuce příjmů, kterou působil trh skrze platy, mzdy a investiční výnosy v letech 1978-2016, vysvětluje článek.

CBO zatím neposoudila vývoj v posledních dvou letech, konstatuje vlivný server. Obává se však, že vše ukazuje na zvrat předchozího trendu, jelikož největší politická změna v té době, Trumpovo snížení daní, které vstoupilo v platnost v lednu 2018, vychýlila distribuci příjmů po zdanění ve prospěch bohatých.

Tržní kapitalismus nestačí

Naopak, co se chudých týká, Trumpova administrativa a republikány ovládaný Kongres se tím nejagresivnějším způsobem snažily omezit a v případě Obamovy zdravotnické reformy dokonce zrušit sociální programy, připomíná článek. Dodává, že se tomu sice podařilo zabránit, ale 23. července Bílý dům navrhl regulační opatření v podobě exekutivního výnosu, které vyřadí 3,1 ze 40 milionů osob z programu potravinových poukazů, což státní kase ušetří 2,5 miliardy dolarů ročně. Příjmová nerovnost v USA tak prý přesto stále nemusí být nejhorší v průmyslovém světě, míní The Washington Post. Tvrdí ale, že by situace vypadala jinak, pokud by americká vláda realizovala lepší sociální politiku.

Rudolf Hruboň