Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

USA: Přes 500 000 nakažených a 2 000 mrtvých za den. Nezemře více než 100 000 lidí, blouzní Trump

Ve Spojených státech přesáhl počet nakažených koronavirem magický půl milion lidí. Za den taky zemřelo 2108 pacientů, což je nejvíce na světě. Prezident Donald Trump ale chlácholí Američany tvrzením, že mrtvých prý nebude více než 100 000.

USA jsou nejvíce zasaženou zemí na světě

Podle Univerzity Johnse Hopkinse celkový počet obětí v zemi je 18 693 a za posledních 24 hodin přibylo 35 000 případů nákazy. Spojené státy jsou co do počtu nakažených nejhůře zasaženou zemí na světě. Nejvíce postiženou oblastí je stát New York. Jak v pátek informoval tamní guvernér Andrew Cuomo, za 24 hodin přibylo 777 zemřelých. Podle bilance americké CNN New York celkem eviduje 174 481 nakažených a 7884 úmrtí. V druhé nejvíce zasažené oblasti – New Jersey – je pak 54 588 infikovaných.

Trump tvrdí, že obětí nebude více než 100 tisíc

Ve Spojených státech prý přijde v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19 o život výrazně méně než původně předpokládaných 100 000 lidí. Na každodenním tiskovém brífinku to prohlásil prezident Donald Trump. „Jsme ve skvělé formě v každém ohledu. Jsme ve skvělé formě co se týče plicních ventilátorů, jsme ve skvělé formě co se týče ochranného oblečení a máme na cestě další letadla plná materiálu,” snažil se novináře přesvědčit dále Trump. Přední expert týmu Bílého domu pro boj s koronavirem Anthony Fauci ale varoval, že Američané musí nadále dodržovat přísná omezení pohybu a ekonomického života.

Obnovení ekonomiky prý již od května

Trump pokračoval v nepředloženě optimistických tvrzeních když prohlásil, že chce v zemi co nejdříve obnovit ekonomický život, ideálně k 1. květnu. Poznamenal však, že se při rozhodnutí o termínu uvolnění ochranných opatření prý hodlá řídit názorem expertů z krizového štábu. V případě rychlého nárůstu nových případů po zrušení omezení, který podle něj hrozí, je pak připraven ekonomiku znovu částečně zastavit. „Budu se muset rozhodnout a jen se modlím, aby to bylo správné rozhodnutí. Ale řekl bych, že to bude bezpochyby to největší rozhodnutí, jaké kdy budu muset udělat,” přiznal Trump.

Rudolf Hruboň