Americký bombardér B-1B; Foto: USAF / Wikimedia Commons

Americký bombardér B-1B; Foto: USAF / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA přemístily bombardéry B1-B na ostrov Guam. Chtějí ZASTRAŠOVAT ČÍNU

Čtyři americké bombardéry B-1B a několik stovek vojáků bylo odeslány na Guam, aby tam podnikali „zastrašovací mise“ zaměřené proti Pekingu. Jedná se o další agresivní krok USA vůči Číně po velkých provokačních manévrech ve vodách Jihočínského moře.

Američané ukazují svaly

Letouny a personál dorazily na leteckou základnu Andersen Air Force na Guamu v pátek, prohlásilo americké strategické velitelství, a dodalo, že tři B-1B letěly přímo na základnu a jeden letoun se odklonil směrem na Japonsko, aby cvičil s námořnictvem předtím, než dorazí na ostrov.

„Čtyři bombardéry a přibližně 200 členů posádek (…) byli umístěni, aby podpořili Pacifické letectvo a jeho tréninky se spojenci, partnery a spřátelenými silami,“ stojí v prohlášení americké armády, které dodalo, že tyto letouny se budou účastnit „strategických zastrašovacích misí pro posílení mezinárodního pořádku založeného na amerických pravidlech v Indo-Pacifickém regionu“.

Zvyšování napětí v Jihočínském moři

​Americké letectvo neinformovalo, jak dlouho se bombardéry budou na Guamu nacházet. Jejich nasazení přišlo jen den poté, co dvojice B-1B proletěla nad Jihočínským mořem, když podnikala 32-hodinový přelet ze základny v Jižní Dakotě. Mělo se jednat o „ukázku síly“V průběhu minulého týdne se americké vojenské námořní lodě také plavily přes Jihočínské moře a narušily čínské výsostné vody u ostrova Xisha (viz ZDE). Americký torpédoborec vyzbrojený řízenými střelami navíc proplul dvakrát okolo Tchaj-wanu. V obou případech ho doprovázena čínská letadlová loď. Torpédoborec nakonec území opustil v úterý. Americká armáda z Guamu stáhla všech pět bombardérů B-52, nahradily je právě B-1B, které jsou schopné nést více zbraní a munice.

Rudolf Hruboň