Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Domácí

USA: POTRAVINOVÝM BANKÁM dochází jídlo, hlad hrozí samoživitelkám i seniorům

Potravinová sbírka, která pomáhá shromáždit jídlo pro lidi v nouzi, je v ohrožení. Pokud by se kvůli COVIDu nekonala, potravinové banky nebudou mít dostatek potravin na pomoc potřebným. Jejich počet narůstá a zásoby se tenčí. Upozorňuje na to portál Seznam Zprávy (viz ZDE).

Letošní sbírka je ohrožena

Za necelých 40 dní, v sobotu 21. listopadu, má v tuzemských obchodních řetězcích proběhnout jedna z největších solidárních akcí v Česku – Sbírka potravin –, při níž lidé při svém nákupu v prodejně darují část nákupního košíku potravinové bance. Sbírka je však v ohrožení. Jednak se neví, zda se kvůli pandemii nebudou omezovat počty lidí v obchodech, a jednak kvůli tomu, že je těžké pro ni sehnat dobrovolníky. Pokud by se akce, kterou pořádá Česká federace potravinových bank spolu se Svazem obchodního a cestovního ruchu ČR, nekonala, byla by to pro potravinové banky a následně jejich odběratele, kterými jsou obce, charity či poskytovatelé sociálních služeb, těžká rána. Loni dostali od potravinových bank pomoc v hodnotě 310 milionů korun.

Ohrožení lidí v nouzi

Už nyní jim docházejí potraviny, a pokud by nepřišla pomoc včas, neměli by lidem v nouzi, kterých bylo loni 100 000 a letos se jich očekává až 120 000, co rozdávat. Hlad údajně hrozí nejvíce mladým rodinám, seniorům, samoživitelkám a dětem. Těch je zhruba třetina z celkového počtu potřebných, tedy 40 000. Právě pro ně chybějí konkrétní potraviny, například sunar, které se díky sbírce získávají. Všechny potravinové banky hlásí nárůst žádostí o pomoc. Minimálně o 15 procent, ale i o 20 až 30 procent. Nejhorší je situace ve středních Čechách a v Praze, kde je nárůst poptávky i dvojnásobný. Zásoby trvanlivých potravin přitom máme už jen na dva až tři týdny. Obávám se, že může i u nás nastat brzy situace, kdy lidé budou mít hlad,“ říká Veronika Láchová, ředitelka České federace potravinových bank, zástupkyně patnácti potravinových bank v celém Česku.

Možnost statické sbírky

Obchodní řetězce s potravinovou sbírkou nadále počítají, avšak uvědomují si těžkou a nejistou situaci a připravují se na různé scénáře budoucího vývoje. Pokud by byl problém sehnat dobrovolníky, existuje možnost uspořádat takzvanou statickou sbírku, kdy kupující odevzdají potraviny do připravených sběrných boxů a ty se postupně odvezou. Statickou sbírku například už v první vlně koronavirové krize – celorepubliková sbírka potravin se už tehdy nekonala – uspořádalo Tesco, které takto vybralo 21 tun potravin a dalších 125 tun trvanlivých potravin darovalo bankám samo. „Lidé se budou moci případně zapojit i online a koupit připravené balíčky, které my předáme potravinovým bankám. Online sbírka bude trvat déle než statická sbírka, plánujeme ji na týden,“ říká mluvčí Tesca Václav Koukolíček.

Zpracoval Rudolf Hruboň