Vakcíny firmy AstraZeneca; Foto: Agência Brasília / Wikimedia Commons

Vakcíny firmy AstraZeneca; Foto: Agência Brasília / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA poskytnou AstraZeneku jen sousedům, EU má smůlu

Spojené státy zapůjčí čtyři miliony dávek vakcíny AstraZeneca Mexiku a Kanadě, o jiných zemích ale zatím neuvažují. S odvoláním na vládní zdroj o tom informovala agentura Reuters (viz ZDE).

Kanada a Mexiko děkuje

„Virus nezná hranic,“ citovala agentura Reuters amerického vládního činitele. „Zbavíme se jej, jenom když pomůžeme našim partnerům ve světě,“ dodal. Spojené státy podle něj poskytnou Mexiku 2,5 milionu dávek AstraZeneky a dalších 1,5 milionu dávek poputuje do Kanady. Podle něj úmluva počítá s tím, že obě země Washingtonu vrátí stejné množství dávek téže nebo jiné vakcíny, až to bude možné. Je to vůbec poprvé, co Spojené státy poskytnou vakcínu proti koronaviru dalším státům. „Bůh žehnej Americe – přichází nám na pomoc,“ velebil dohodu Doug Ford, premiér kanadské provincie Ontario. Dohodu potvrdil i mexický ministr zahraničí Marcelo Ebrard.

Evropa zatím čeká marně

V amerických skladech přitom leží desítky milionů nevyužitých dávek tohoto preparátu, jelikož jeho použití v USA úřady dosud neschválily, upozornil minulý týden list New York Times. O jejich získání se marně snažila i Evropská unie, která se potýká s výpadky dodávek od tohoto výrobce. Ve vztazích mezi Bruselem a Washingtonem neposkytnutí AstraZeneky vyvolává značné napětí. A to i přesto, že řada evropských zemí očkování touto vakcínou pozastavila, když se objevily pochybnosti o její bezpečnosti. Evropské země se nicméně k jejímu využívání začaly vracet krátce poté, co ji Evropská léková agentura (EMA) po prověrce ve čtvrtek označila za bezpečnou.

USA pomoc EU odmítají

Schválení AstraZeneky pro použití ve Spojených státech se očekává příští měsíc. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena nicméně už dříve oznámila, že už nyní má objednáno dostatek vakcín k tomu, aby do konce května naočkovala veškerou dospělou populaci země přípravky výrobců Pfizer/BioNTech, Moderna a Johnson & Johnson. O možné zápůjčce dávek AstraZeneky do Evropy zatím Washington nechce spekulovat. „Je tu množství požadavků z řady zemí z celého světa, v těchto rozhovorech budeme pokračovat. Jsme otevřeni návrhům a pochopitelně to budeme zvažovat,“ citoval list Financial Times čtvrteční vyhýbavé vyjádření Jen Psakiové, mluvčí Bílého domu.

Zpracoval Rudolf Hruboň