Ilustrační foto: U.S. Navy/MC2 Markus Castaneda / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: U.S. Navy/MC2 Markus Castaneda / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA posílí svou vojenskou přítomnost v Austrálii

Spojené státy uvažují o rozmístění stálých amerických vojenských základen na jihu Austrálie, oznámil v pátek v pořadu Today televizní stanice 9News australský ministr obrany Peter Dutton.

Militarizace Tichomoří

„Některé z nich budou stálé, projednáváme jejich počet. Velké možnosti k tomu budou na severu Austrálie, kde mohou být tito lidé rozmístěni, ale také i v jižních státech,“ uvedl ministr. V současné době jsou v Austrálii dvě vojenské základny USA: výzvědné středisko na severu země v Alice Springs a vojensko-námořní základna v Exmouthu ve státě Západní Austrálie. „Spojené státy tvrdí, že tu budou všechny druhy letounů: bombardéry a různá výzvědná letadla,“ dodal Dutton. USA tak dále posílí svou přítomnost v oblasti Tichomoří.

Roztržka s Francií

Včera prezident USA Joe Biden a premiéři Velké Británie a Austrálie Boris Johnson a Scott Morrison informovali o založení nového vojenského partnerství AUKUS, které předpokládá stavbu jaderných ponorek pro Austrálii na základě amerických a britských technologií. Kvůli tomu zrušily australské úřady největší dohodu s Francií o výstavbě ponorek, na což Francie podrážděně reagovala (viz ZDE). Dutton ale zároveň oznámil, že jaderné ponorky bude Austrálie moci spustit na vodu nejdříve až koncem 30. let.

Zpracoval Rudolf Hruboň