Ilustrační foto: 	Mohsen Atayi / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Mohsen Atayi / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA: Počty úmrtí na COVID opět prudce rostou

Počty úmrtí na COVID-19 začínají ve Spojených státech rychle růst. Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) minulý týden se počty obětí zvyšovaly ve 42 z 50 států. Ve 14 státech umíralo o 50 procent lidí víc než dosud, ve zbylých 28 státech se čísla zvýšila o deset procent (viz ZDE).

Mrtví jsou ukládáni do mobilních buněk

Nejvíc zasažená je Alabama, kde rychle přibývá hospitalizovaných. Úřady začaly mrtvé opět ukládat do mobilních buněk. Jsou určeny jen pro mimořádné události, při kterých zemře velké množství lidí. To je situace, v níž je Alabama nyní,” sdělil zástupce tamního zdravotnictví Scott Harris. Podle něj stát zatím uvedl do provozu dvě ze svých čtyř mobilních buněk vybavených mrazicím zařízením. Podle Harrise ve státě přibývají mezi hospitalizovanými i děti.

Hurikán může situaci ještě zhoršit

V obtížné situaci je nyní Louisiana, k níž se blíží silný hurikán Ida. Guvernér John Bel Edwards v sobotu řekl, že s COVIDem-19 je v tamních nemocnicích 2450 pacientů a že se nemocnice před bouří nebudou evakuovat. Z pacientů je 475 na ventilátorech a Edwards řekl, že se do nemocnic navážejí zásoby a kontroluje stav generátorů na výrobu elektřiny. Několik navíc jich nemocnicím zajistila Federální agentura pro řešení krizových situací (FEMA).

Nedostatek kyslíku

Nemocnice na Floridě, v Jižní Karolíně, Texasu i Louisianě začínají mít nedostatek kyslíku pro pacienty s COVIDem-19, uvedla stanice CNN. Šíření viru zrychluje ve všech amerických státech v době, kdy se děti vracejí do škol. Pouze v polovině amerických států a ve Washingtonu je plně očkovaná polovina občanů, ve skupině 12 a 17 let je proočkovanost pouze 32-procentní. V USA se od začátku epidemie koronavirem nakazilo více než 39 milionů lidí a přes 654 000 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo.

Zpracoval Rudolf Hruboň