Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

USA: Počet nakažených koronavirem v zemi přesáhl magický milion

Počet nakažených koronavirem ve Spojených státech přesáhl jeden milion lidí a stále stoupá. V zemi panuje chaos ohledně přijatých opatření v jednotlivých státech a lidé je často nedodržují. Prezident Donald Trump stále podporuje nezodpovědné podceňování nákazy.

Trumpova nezodpovědnost zabíjí Američany

Prvotní podceňování nové nákazy prezidentem Trumpem způsobilo opožděnou reakci amerických úřadů na první nákazy v USA. Tato prodleva si nyní vybírá daň v podobě statisíců nakažených a tisíců mrtvých. Přes smutný vývoj v jeho zemi si Trump nadále nepřipouští závažnost situace, když např. odmítl nosit ochrannou roušku a jít tak příkladem americkým občanům. Svědčí o tom také jeho nepříčetné nápady se vpichováním dezinfekce do žil apod.. Trump sleduje hlavně ekonomické zájmy velkých amerických firem, když zahajuje uvolňování už tak omezených opatření proti koronaviru v době, kdy epidemie v USA ještě zdaleka není zažehnána.

Hledání příčiny vlastní neschopnosti

Trumpova administrativa si odmítá přiznat, že ve zvládání epidemie selhala. Namísto úklidu před vlastním prahem zvolil Trump osvědčenou metodu hledání viníka jinde, když opakovaně obviňuje Čínu ze zanedbání epidemie při jejím vzniku a pozdního informování světové veřejnosti. Za rychlé rozšíření epidemie na americkém území jsou přitom zodpovědné jen a pouze tamější úřady a této odpovědnosti je nezbaví obviňování někoho jiného. Američané si musí přiznat, že jejich zdravotnický systém není tak skvělý a dokonalý, jak se snaží světu namluvit. Že se nedokáže účinně postarat o většinu běžných obyvatel země, ale pouze o hrstku vyvolených, kteří si mohou dovolit platit drahé zdravotní pojištění.

Rudolf Hruboň