Ilustrační foto: Americká národní garda / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Americká národní garda / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA: Pláč, nářek a hory mrtvol. New York kolabuje

Na parkovištích nemocnic v New Yorku jsou seřazené nákladní vozy s chladírnami, které suplují márnice. Vysokozdvižné vozíky do nich bez ustání ukládají oběti nákazy novým typem koronaviru. Místní nemocnice jsou před kolapsem. Uvádí se to v článku německého týdeníku Focus (viz ZDE).

Nejhorší je sdělovat špatné zprávy

Chybějí ochranné pomůcky a v nemocnicích pracuje přetížený a vystrašený personál, popisuje situaci čtyřiadvacetiletá zdravotní sestra Larissa Burková týdeníku Focus. Pracuje na klinice Mount Sinai na Manhattanu. „Nejhorší jsou telefonáty, když musím příbuzným sdělit špatnou zprávu. Slyšíte jen pláč, vzlyky, nářek a víte, že nemůžete vůbec nic dělat,“ popisuje. Čas, aby telefonující uklidnila, nemá. Telefonáty vyřizuje v poklusu, když spěchá od jednoho pacienta k druhému. Larissa Burková stejně jako další její kolegyně pracuje v podstatě nepřetržitě. „Mám jednu noční směnu za druhou. Často se ani nedostanu na toaletu. Když se ráno vrátím domů a chci si lehnout, spát nemůžu. V uších mi zní pláč a nářek lidí z telefonu,“ popisuje.

Strach a panika

Stres a vypětí se podepsalo i na jejím vztahu s přítelem. Vzájemně se odcizili. „Necítím blízkost k nikomu kromě své kočky. Netoužím po ničem jiném, než po dlouhé a teplé sprše a pár hodinách spánku,“ vylíčila sestra. Strach z nákazy ochromil v nemocnici mnoho jejích kolegů. „Vedoucí sestra našeho oddělení zemřela na nemoc COVID-19. Nakazila se v nemocnici. Od té doby tady vládne panika a každý má nervy napjaté k prasknutí. Zejména proto, že nemáme celotělové ochranné obleky, které jsou běžné v jiných zemích. Některé kolegyně tvrdí, že toho mají dost a chtějí odejít. Největší strach mají starší sestry. Obavy a napětí je vidět a cítit i přes obličejové masky a brýle,“ říká Larissa Burková.

Kritika amerického zdravotnictví

Mladá zdravotní sestra velmi ostře kritizuje americký zdravotní systém: „Je to ostuda. Tolik lidí zde nemá zdravotní pojištění a na druhé straně někteří Američané mají zajištěnou péči po celých 24 hodin“. Stojí to ale 25 tisíc dolarů ročně (625 tisíc korun), a to v této sumě nejsou započítané náklady na zdravotní pojištění a vlastní účty za lékařské úkony. Mladou zdravotní sestru rozčiluje i skutečnost, že bankéři z Wall Street si mohou nechat udělat testy na koronavirus ve svých vilách, kde tráví karanténu a kam za nimi dorazí tým na odebrání vzorků. „Pro valnou většinu Američanů jsou ale tyto testy stále velmi vzácné,“ uvedla Burková na závěr rozhovoru.

Rudolf Hruboň