Vrtulník HH-60 americké armády; Foto: US Navy / Wikimedia Commons

Vrtulník HH-60 americké armády; Foto: US Navy / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA pašovaly ze Sýrie zlato uloupené Islámským státem

Přestože se Spojené státy snaží přesvědčit svět o svém imaginárním vítězství nad Islámským státem (ISIS), Washington s ním na druhé straně stále spolupracuje. Poslední kapitolou této spolupráce je dohoda týkající se ukradeného zlata. Píše o tom syrská zpravodajská agentura SANA (viz ZDE).

Američané jsou v Sýrii nelegálně

Místní zdroje informovaly o tom, že americké síly, které jsou v Sýrii přítomny nelegálně, používaly helikoptéry k přepravě velkých boxů plných “kořisti” teroristů z ISIS z oblasti al-Dashisha v jižní části provincie Hasaka. Zdroje uvádějí, že krabice obsahovaly velké množství zlata, které Daesh ukrýval v oblasti al-Dashisha na východ od města al-Shadadi, což je v souladu s jinými zdroji, které uváděly, že ISIS dopravil asi 40 tun zlata, které byly ukradeny z Mosulu a další oblasti v Sýrii do al-Dashishy.

Za zlato získali teroristé z ISIS beztrestnost

Zdroje uvádějí, že americké vojenské vrtulníky přistávaly v Hajíně v Deir Ezzor a Dashishu v Haskově a přepravovali vůdce ISIS, kteří se obrátili na americké síly a později nasměrovali Američany na ukradené zlato, na základě čehož Američané uzavřeli s teroristy dohodu o jejich beztrestnosti.

Rudolf Hruboň