Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

USA označily informace o nebezpečí III. světové války za HOAX. Šíří ho i česká média

V USA se zhroutily weby vojenské odvodní služby kvůli spekulacím o možnosti třetí světové války, které se šíří na internetu. „Kvůli šířené dezinformaci má naše webová stránka problémy v souvislosti se zvýšeným provozem,“ uvádí se ve zprávě rezortu na Twitteru.

Hoax šíří i některá česká média

Také některá česká mainstreamová média podlehla asi v honbě za senzací tomuto hoaxu (poplašné zprávě) a podílí se dále na jeho šíření:

Reprofoto: Novinky.cz

Spekulace vyvolala vražda íránského generála

Přestože je americká armáda od roku 1973 zcela profesionální, v případě mobilizace se mají některé kategorie občanů dostavit k odvodu. Seznamy povolávaných se dají ověřit na webu odvodní služby. Na Twitteru se stal dříve jedním z populárních hashtagů #WWIII („třetí světová válka“). Během necelého dne zveřejnili uživatelé sociální sítě více než tři miliony zpráv na toto téma. Rozruch kolem tématu „třetí světové války“ vyvolala vražda íránského generála Kásima Sulejmáního v Bagdádu. Kromě toho později promluvil americký prezident Donald Trump o připravenosti k dalším vojenským akcím proti Íránu.

III. světová válka kvůli Íránu je nereálná

Vojenští odborníci se nicméně shodují, že současná americko-íránská krize nemá potenciál přerůst v celosvětový konflikt mezi mocnostmi. Přestože íránský nejvyšší vůdce Ájatolláh Alí Chameneí a prezident Hassan Rúhání uvedli, že Írán se pomstí Spojeným státům, a ministr obrany Amir Hatami slíbil „drtivou odpověď“ na smrt vojenského velitele, není zde předpoklad vzniku klasického vojenského konfliktu. Odpověď Íránu bude spíše nepřímá. Navíc další světové mocnosti, jako Rusko, Čína a Francie, vyzvaly ke zdrženlivosti a varovaly před další eskalací napětí v celém regionu blízkého Východu.

Rudolf Hruboň