Americký strategický bombardér B-52; Foto: Wikimedia Commons

Americký strategický bombardér B-52; Foto: Wikimedia Commons

Zahraniční

USA OPĚT BOMBARDUJÍ Afghánistán. Tálibán dál postupuje

Spojené státy se evidentně nechtějí smířit s debaklem jejich 20-leté okupace Afghánistánu a zahájily bombardování pozic hnutí Tálibán. Je to reakce na rychlý postup hnutí při osvobozování země od prozápadní loutkové vlády v Kábulu. Uvedl to list The Sunday Times (viz ZDE).

Tálibán rychle postupuje

Bombardéry B-52, která byly nad Afghánistánem používány od zahájení invaze v roce 2001, startují z katarské základny Udaid. Útočily na cíle u Kandaháru, Herátu a Laškargáhu, což jsou další provinční hlavní města, která se Tálibové snaží dobýt. Do bojové mise jsou zapojena i ozbrojená bezpilotní letadla MQ-9 Reaper. Podle britského listu spolu s bitevníky AC-130 podnikají nejméně pět letů každý den. Z americké letadlové lodi USS Ronald Reagan v Arabském moři vzlétly také stíhací bombardéry F/A-18 Super Hornet. Nálety mají zastavit rychlý postup bojovníků hnutí Tálibán, kteří od pátku ovládli postupně hlavní města provincií Nimrúz , Džauzdžán a v neděli i Kunduz a Saripúl a nakonec i Tálikán, který je správním střediskem severoafghánské provincie Tachár.

B-52 nejsou dobrým znamením

„Je to den ode dne horší,“ řekl listu Arab News bezpečnostní analytik Muhammad Hassan, „zrušení letů do Herátu a skutečnost, že Amerika opět začala používat B-52, nejsou dobrá znamení. Způsobí to další paniku mezi lidmi a ukazuje to, jak je nebezpečná situace.“ USA k nasazení těchto letounů vždy přistupovaly v době krizí v poli, což platí už od prohrané vietnamské války. Nasazení amerických letadel navíc ukazuje, nakolik je afghánská armáda závislá na vzdušné podpoře ze strany USA. Piloti afghánského letectva jsou vyčerpaní vzrůstajícím počtem misí a nejméně sedm jich už zabili Tálibové. Jakmile bylo domluveno stažení amerických sil do září, začal Tálibán rychle postupovat a nyní ovládá již polovinu území země.

Američané porušují dohodu

List Sunday Times uvedl, že mu „zdroje z obrany daly najevo, že tu byl vždy záměr pokračovat s nálety po 31. srpnu”, což je datum, do kdy se mají stáhnou zbylí američtí vojáci v Afghánistánu s výjimkou těch, kteří chrání velvyslanectví. Američané tím porušují dohody, které uzavřeli s Tálibánem a v rámci kterých se zavázali po 20 letech okupace země se zcela z Afghánistánu stáhnout. Samotné nálety však nemohou postup Tálibánu zastavit, což ukázaly i případy z jiných zemí, a v hornatém prostředí Afghánistánu to platí dvojnásob. Otázkou je, jak silná je ve skutečnosti afghánská armáda.

Zpracoval Rudolf Hruboň