Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); Repro: Česká televize

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD); Repro: Česká televize

Domácí

USA oficiálně protestovaly proti zavedení digitální daně v ČR. Petříček jim “rozumí”

Spojené státy americké oficiálně protestovaly proti návrhu na zavedení 7% digitální daně pro velké nadnárodní firmy v Česku. Uvedla to Česká televize (ČT), které to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Sněmovna ve středu podpořila vládní návrh

Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard Kč), které budou mít na českém území roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v úterý v Bruselu řekla, že se případné odvety USA neobává. Úpravu daní ministerstvo financí podle ní s velvyslanectvím USA řešilo. “Nemáme oficiální informace, že by se vůči nám něco chystalo,” řekla ve středu ve Sněmovně. Podle ní není daň “ušita” na americké firmy, ale dopadne i na jiné, které překročí ukazatele stanovené zákonem.

Ministr zahraničí Petříček “rozumí” USA

Ministr zahraničí Tomáš Petříček řekl v ČT, že o digitální dani nedávno jednal s americkým velvyslancem Stephenem Kingem. “Já rozumím tomu, že Spojené státy toto vnímají negativně. Na druhou stranu my se snažíme vysvětlit, že tento krok je pouze dočasný do chvíle, než se najde právě to mezinárodní řešení,” řekl ministr televizi. Deník Hospodářské noviny v pondělí s odvoláním na nejmenovaný americký vládní zdroj informoval o varování USA, že kvůli digitální dani zavedou vůči Česku odvetná opatření. Washington daň považuje za údajnou diskriminaci vůči firmám se sídlem v USA.

Rudolf Hruboň