Tisková konference štábu prezidenta Trumpa; Foto: Bílý dům / Wikimedia Commons

Tisková konference štábu prezidenta Trumpa; Foto: Bílý dům / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA nezvládají epidemii COVID-19. Mají už třetí nejvyšší počet nakažených na světě.

Spojené státy v posledních několika dnech zaznamenaly strmý nárůst počtu nakažených koronavirem na svém území – evidují jich již 26.747. USA se tak co do počtu nakažených staly celosvětově třetí nejvíce zasaženou zemí po Číně a Itálii.

Podceňování a neschopnost

Na možnost rychlého růstu počtu nových případů předem upozorňovali někteří američtí vládní činitelé, podle nichž je to do značné míry důsledek zvýšení testovací kapacity. Ve Spojených státech nemoci COVID-19 způsobené koronavirem podlehlo již 340 lidí. Ačkoli prezident Donald Trump podle mnohých pozorovatelů nejprve pandemii koronaviru a její možné dopady na USA zlehčoval, v posledních dnech přijímá jeho administrativa stále razantnější kroky k zastavení šíření nákazy. Podle mnohých odborníků je ale již pozdě a z důvodu neschopnosti amerických úřadů čeká zemi další prudký růst počtu nakažených a mrtvých.

Propad akciových trhů

Koronavirus nepříznivě dopadá na americké akciové trhy, které tento týden zažily nejhorší propad od roku 2008 a smazaly již veškeré zisky, jež zaznamenaly za Trumpovy vlády. USA přijaly zatím dva finanční balíčky určené na pomoc firmám a rodinám a boj s nákazou. Podle vyjádření některých činitelů by jeho hodnota mohla přesáhnout dva biliony dolarů (přes 51 bilionů korun). Ministr financí Steven Mnuchin dříve prohlásil, že očekávaný propad americké ekonomiky by mohl doprovázet také růst nezaměstnanosti až k 20 procentní hranici.

Rudolf Hruboň