Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

USA: Nezaměstnaní Američané přichází o podporu

Miliony Američanů od soboty nemají nárok na příspěvky v nezaměstnanosti. Donald Trump totiž odmítl schválit podpůrný balík, z něhož se peníze měly vyplácet. Dostatečně prý nepomáhá běžným Američanům, vzkázal z Floridy, kde hraje golf. Uvádí se to v článku na serveru ČT24 (viz ZDE).

O podporu může přijít až 14 milionů nezaměstnaných

Trump žádá, aby se seškrtaly peníze mířící do zahraničí. Podle odhadů ministerstva práce by o podporu mohlo přijít až 14 milionů nezaměstnaných. Trump svým nečekaným požadavkem ohrozil realizaci opatření v objemu téměř 900 miliard dolarů (asi 19,4 bilionu korun), jejichž cílem je podpořit americké hospodářství zasažené pandemií. Krizový balík podle něj prý přihrává příliš mnoho peněz cizím zemím, a naopak opomíjí americké občany.

Soubor zákonů zahrnuje mimo jiné přímý jednorázový příspěvek 600 dolarů pro většinu Američanů. Prezident ho však zatím nepodepsal s tím, že částku považuje za „směšně nízkou“ a požaduje ji zvýšit na dva tisíce dolarů. Balík stimulačních opatření je spojen s federálním rozpočtem v objemu 1,4 bilionu dolarů, který zajistí provoz federálních úřadů až do konce září příštího roku.

Pokud Trump dohodu republikánů a demokratů do úterý odmítne podepsat, musely by se podle agentury Reuters od toho dne uzavřít federální úřady a pomoc Američanům zasaženým koronavirovou krizí by se přinejmenším opozdila. Například moratorium na soudní vystěhování lidí, kteří neplatí nájem, by přestalo platit 31. prosince.

Zpracoval Rudolf Hruboň