Americký válečný zločinec Edward Gallagher; Foto: Repro YouTube

Americký válečný zločinec Edward Gallagher; Foto: Repro YouTube

Zahraniční

USA: Nechutné orgie kolem válečného zločince

Prezident Donald Trump se zastává amerického vojáka Edwarda Gallaghera, příslušníka speciálních sil NAVY Seal, který se dopustil v Iráku a Afghánistánu válečných zločinů, když zavraždil neozbrojené civilisty a navíc se s mrtvolami fotil.

Krvelačný vrah

Edward „Eddie“ Gallagher byl součástí amerických vojenských složek více než 19 let. Podle výpovědí jeho spolubojovníků byl Gallagher naprosto bezohledný a krvelačný. Uvedli, že během sedmi operací v Iráku a Afghánistánu bezdůvodně střílel do davu civilistů, po dívce, která se procházela kolem řeky, či do starého muže, jenž nesl nádobu na vodu. Devětatřicetiletý voják byl loni obviněn ze zabití civilisty, kterému bylo maximálně 17 let. Podle vyšetřovatelů mladíka ošetřoval jeden z lékařů amerických speciálních složek, jenže najednou k němu Gallagher přiskočil a aniž by cokoliv řekl, několikrát jej bodl nožem do krku a boku. Poté donutil kolegy vyfotit, jak drží jednou rukou teenagera za vlasy a nůž má v druhé ruce. Jednomu kolegovi pak Gallagher fotografii poslal se zprávou: „Dostal jsem ho svým loveckým nožem.“

Dle amerického soudu nevinen

Po desítkách slyšení ale vojenský soud dospěl k závěru, že prý není dostatek důkazů, které by tato obvinění podpořily. A to bez ohledu na svědectví řady očitých svědků. Gallagher byl zproštěn viny ve všech bodech obžaloby kromě jediného – pózování s mrtvým mladíkem. Za tento prohřešek byl degradován a kvůli tomu mu byl razantně snížen plat. Prezident Donald Trump jej však minulý týden omilostnil a nařídil navrácení jeho platu. Podle The New York Times se však rozhodnutí prezidenta USA nezamlouvalo velení námořnictva a tak se rozhodlo důstojníka alespoň zbavit odznaku ve tvaru trojzubce. I toto rozhodnutí ale Trump opět čerstvě zrušil, jak uvádí americký list The New York Times (viz ZDE).

Spojené státy neuznávají Haagský soud

USA dlouhodobě neuznávají pravomoci mezinárodního Haagského trestního soudu pro válečné zločince (ICC). Naposledy před rokem na něj zaútočil tehdejší Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton (viz ZDE) když prohlásil: „Spojené státy využijí všech prostředků, aby ochránily své občany a občany spojeneckých zemí před nespravedlivým pronásledováním ilegálního soudu.“ „Nebudeme s ICC spolupracovat, nebudeme mu poskytovat žádnou pomoc. Nepřipojíme se k ICC a necháme ho samovolně zaniknout, pro nás je už mrtvý,“ dodal. Mezinárodní trestní soud zkritizoval také za to, že údajně popírá právo Izraele na obranu. USA rovněž připravují závazné dvoustranné smlouvy, které cizím státům zabrání vydávat Američany k potrestání haagskému soudu.

Rudolf Hruboň