Americké strategické mezikontinentální rakety Minuteman; Foto: Americké letectvo / Wikimedia Commons

Americké strategické mezikontinentální rakety Minuteman; Foto: Americké letectvo / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA nechtějí pokračovat v omezování strategického zbrojení

USA nejsou připraveny připojit se k věcné diskuzi o prodloužení smlouvy o strategických útočných zbraních, řekl náměstek ministra zahraničních věcí Ruska Sergej Rjabkov na tiskové konferenci o výsledcích rusko-čínských konzultací o strategické stabilitě.

Spojené státy nechtějí prodloužit smlouvu Start III

„Americká strana není bohužel připravena zapojit se do věcné diskuze o této otázce,“ řekl Rjabkov v rámci odpovědi na otázku o perspektivách prodloužení smlouvy Start III. Rusko navrhlo USA prodloužení smlouvy Start III na 5 let, ale pokud je to nepřijatelné, je to možné i na kratší dobu, uvedl dále Rjabkov. Smlouva o snižování strategických útočných zbraní (Start III), podepsaná v roce 2010, zůstává jedinou platnou smlouvou mezi Ruskem a Spojenými státy o omezení zbrojení. Platnost dohody končí v únoru 2021 a Washington zatím neoznámil, zda má v úmyslu ji prodloužit. Americký prezident Donald Trump hovořil o přání vypracovat novou trojstrannou jadernou dohodu mezi Ruskem, Čínou a Spojenými státy. V Pekingu byl tento nápad zamítnut.

Odstoupení USA od smlouvy INF ohrožuje strategickou stabilitu

Na čínském MZV odsoudili letošní odstoupení USA od Smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF). “Odstoupení USA od Smlouvy o raketách středního a kratšího doletu vážně poškodí mezinárodní systém kontroly zbrojení a strategické stability,” prohlásil náměstek ministra zahraničních věcí ČLR Ma Čaosü. Spojené státy se již staly největším destabilizujícím faktorem na světě, aktivně a ve všech oblastech rozvíjejí svůj bojový potenciál, odstupují od celé řady mezinárodních dohod, uchylují se k jednostranným akcím, zveličují soupeření mezi velkými zeměmi a otevřeně označují Čínu a Rusko za hlavní strategické konkurenty,” řekl diplomat novinářům po konzultacích s náměstkem ministra zahraničních věcí RF Sergejem Rjabkovem.

Spojené státy zastrašují Čínu a Rusko

Čínský diplomat dále zdůraznil, že „USA ze všech sil zastrašují a vyvíjejí nátlak na Čínu a Rusko; tyto kroky podkopávají mezinárodní systém kontroly zbrojení a také vážně poškozují globální strategickou stabilitu“. 2. srpna vypršela platnost smlouvy INF. Začátkem tohoto roku Washington oznámil jednostranné odstoupení od této dohody a obvinil Rusko z jejího údajného porušování. Moskva veškerá obvinění odmítá. Na začátku července podepsal ruský prezident Vladimir Putin zákon o pozastavení smlouvy. Rusko opakovaně prohlašovalo, že beze zbytku plní smlouvu INF. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uváděl, že Moskva má k Washingtonu velmi závažné otázky ohledně plnění smlouvy samotnými Američany. Podle jeho slov jsou obvinění ze strany USA z porušení smlouvy INF neopodstatněná.

Rudolf Hruboň