Vojáci Národní gardy v Minnesotě; Foto: Sgt. Sebastian Nemec / Wikimedia Commons

Vojáci Národní gardy v Minnesotě; Foto: Sgt. Sebastian Nemec / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA: Národní garda zvyšuje svou přítomnost ve městech

Národní garda USA zvyšuje svou přítomnost v amerických městech kvůli protestním akcím a nepokojům v souvislosti s brutální vraždou Afroameričana George Floyda. Počet vojáků se tak od čtvrtka zvýšil na 41,5 tisíce lidí. Oznámila to televizní stanice CNN.

Někteří guvernéři nesouhlasí

Ve čtvrtek se ve 32 státech a distriktu Columbia nacházelo 32 400 příslušníků Národní gardy. Podle informací zmiňované televizní stanice je nyní Národní garda rozmístěna ve 33 státech a distriktu Columbia, kde se nachází hlavní město USA, Washington, D. C.. Ve Washingtonu se v současné chvíli nachází 5100 vojáků – 1200 z Washingtonu a 3900 z jiných států, upřesňuje CNN. Do tohoto počtu nepatří vojáci z operačních vojenských jednotek, jejichž počet se ve Washingtonu snižuje v souvislosti se stabilizací situace. Prezident USA Donald Trump na pozadí nepokojů vyzval guvernéry, aby nasadili Národní gardu USA. Ne všichni se ale jeho radou řídili. Starostka města Washingtonu např. nejednou požádala, aby vojáci město opustili.

Protesty kvůli brutální vraždě

Nepokoje v amerických městech vypukly po vraždě Afroameričana George Floyda v Minneapolisu. Na internetu se objevil videozáznam, na němž mu dali policisté pouta a srazili ho na zem, přičemž jeden z policistů mu klečel na krku. Zadržený muž několikrát řekl, že nemůže dýchat, poté omdlel. Později zemřel na resuscitačním oddělení. Oficiální výsledky soudní expertizy potvrdily, že Floyd zemřel na udušení. Čtyři policisté byli propuštěni ze služby, jeden z nich je obviněn z vraždy druhého stupně. Lidé vyšli do ulic s požadavkem skoncovat s policejní zvůlí, v některých místech se změnily protestní akce v hromadné nepokoje doprovázené rabováním. Ve Washingtonu a některých jiných městech byl vyhlášen zákaz vycházení.

Rudolf Hruboň