Ilustrační foto: Zia Later / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Zia Later / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA: Minneapolis zažívá ohromující nárůst kriminality

Město Minneapolis zaznamenalo rekordní nárůst v ozbrojených loupežích a krádežích aut. Oproti minulému listopadu jde o 537procentní skok. Od květnové smrti George Floyda bylo ve městě zastřeleno 500 lidí. Uvádí se to v článku na serveru Novinky (viz ZDE).

537-procentní nárůst kriminality

Obyvatelé se bojí, že se vracejí časy, kdy se městu přezdívalo „Vraždopolis”. V Minneapolisu bylo letos zastřeleno 500 lidí, to je vůbec nejvíce za posledních 15 let. Z toho 79 případů bylo klasifikováno jako vražda. Počet ozbrojených přepadení a krádeží aut neuvěřitelně stoupl. Oproti listopadu minulého roku jde o 537procentní nárůst. Za poslední dva měsíce musela tamní policie řešit 125 krádeží aut. Podle zdrojů deníku Star Tribune je mají na svědomí hlavně gangy mladistvých. Kriminálníci si vybírají svoje oběti většinou při rutinních aktivitách, když nedávají pozor. Nejvíc přepadávají ženy bez doprovodu a seniory.

Vražda George Floyda

Minneapolis zažívá turbulentní rok. 25. května zavraždil policista Derek Chauvin šestačtyřicetiletého Afroameričana George Floyda. Chauvin mu klečel 8 minut a 46 vteřin na krku, až se Floyd udusil. Jeho smrt vyvolala protesty nejen v Minneapolisu, ale po celých Spojených státech i ve světě. „Nemohu dýchat!” křičeli demonstranti s odkazem na Floydova poslední slova. Dožadovali se ukončení policejní brutality na černoších. Protesty postupně přerostly v největší protirasistické hnutí za poslední desítky let pod názvem “Black Lives Matter” (“Na životech černých záleží”).

Zpracoval Rudolf Hruboň