Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

USA: Milionům lidí hrozí nucené vystěhování. Nebudou mít peníze na nájem

Ve Spojených státech se blíží konec poskytování vyšších příspěvků pro nezaměstnané, což může způsobit nucené vystěhovávání milionů lidí. Tomu dosud bránilo zákonné opatření Cares Act, jehož platnost však rovněž končí. Uvádí se to v článku na serveru E15 (viz ZDE).

Každý třetí nemá na nájem

Situace v USA přitom nevypadá rozhodně dobře. Jeden ze tří nájemců nedokázal zaplatit celou část nájemného v prvním týdnu v červenci, uvedl průzkum Apartment List. Podle analýzy poradenské firmy Stout Risius Ross by téměř dvanáct milionů lidí mohlo dostat příkaz k vystěhování v příštích čtyřech měsících„Museli byste jít zpět do Velké hospodářské krize, abyste našli podobná čísla, které vidíme právě nyní,“ uvedl pro agenturu Bloomberg John Pollock z neziskové organizace Public Justice Center.

Důvodem je koronavirová krize

Důvodem je koronavirová pandemie, která způsobila ve Spojených státech masové propouštění. Nájemci v posledních měsících přežívali díky kombinaci úspor, půjček z kreditních karet, podpory v nezaměstnanosti a mimořádné státní podpory, která má však skončit. Z dlouhodobého hlediska se však současná situace dotkne i pronajímatelů, kterým klesne příjem z pronájmů kvůli neplacení nájmů a nižší obsazenosti, sdělil analytik poradenské firmy Green Street Advisors John Pawlowski. Pronajímatelé by mohli podle analýzy společnosti Stout Risius Ross přijít o více než 22 miliard dolarů v příštích čtyřech měsících.

Rudolf Hruboň