Asistent prezidenta USA pro záležitosti národní bezpečnosti Robert O'Brien; Foto: Velvyslanectví USA v Kanadě / Wikimedia Commons

Asistent prezidenta USA pro záležitosti národní bezpečnosti Robert O'Brien; Foto: Velvyslanectví USA v Kanadě / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA: Limit sankcí proti Rusku a Íránu je vyčerpán

Poradce amerického prezidenta pro bezpečnostní záležitosti Robert O’Brien uvedl, že Washington prakticky vyčerpal svoji schopnost uvalit na Rusko nové sankce. Podle jeho slov USA zažívají stejný „problém“, pokud jde o Írán. O’Brien to řekl novinářům v Bílém domě tuto neděli.

USA uvalily již příliš mnoho sankcí

Novináři se zeptali poradce prezidenta na to, zda Washington plánuje nové „tresty“ proti Moskvě a Teheránu. „Hledáme další příležitosti, jak toho dosáhnout. Jedním z problémů jak Íránu, tak Ruska je, že jsme již na tyto země uvalili tolik sankcí, že nyní máme jen velmi málo možností je nějak dále potrestat. Ale zkoumáme veškerá potenciální omezující opatření proti těmto i dalším zemím, včetně Číny a dalších, které jsme dosud nepojmenovali, ale které se snaží ovlivnit americké volby,“ tvrdil O’Brien.

Američané se bojí ovlivnění voleb

Robert O’Brien dříve v televizi CBS uvedl, že prý „ruští a íránští hackeři“ nebudou moci ovlivnit volby ani změnou výsledků, ani zasahováním do samotného volebního procesu. „Ne, nemohou ani oni. Brzy jsme je převzali pod naši kontrolu, protože v oblasti kybernetiky máme vysoce kvalitní lidi a my to ukončíme. Neexistuje způsob, jak mohou změnit váš hlas nebo vám zabránit v hlasování,“ tvrdil O’Brien. Varoval také, že americký prezident Donald Trump je velmi odhodlaný a připravený „přísně potrestat“ každého, kdo se pokusí zasahovat do voleb 3. listopadu.

Zpracoval Rudolf Hruboň