Ilustrační foto: pixabay.com

Ilustrační foto: pixabay.com

Zahraniční

USA: Lidé jsou hromadně vyhazováni na ulici. Skončilo moratorium kvůli COVIDu

S koncem platnosti moratoria na placení nájemného, které mělo lidem pomoci v tíživé pandemické krizi, začalo ve Spojených státech hromadné vystěhovávání tisíců lidí na ulici. Uvádí to ve svém článku list The Washington Post (viz ZDE).

Nová realita je divočejší než dřív

V americkém Phoenixu skončilo poslední vyhlášené moratorium na placení nájmů, které v USA zavedli stejně jako v mnoha dalších zemích proto, aby občanům zasaženým pandemií pomohli v tíživé situaci. Koronavirus totiž mnohé připravil o práci a nájem nebylo z čeho platit. Mnozí majitelé bytů, kteří kvůli ulevujícímu opatření přišli o příjmy, navíc razantně zvedli nájmy a zadlužení nájemníci už to nezvládají. Doba je teď nemilosrdnější a méně předvídatelná. Páni domácí jsou netrpělivější, s placením už nájemníkům nechtějí čekat.

Na vystěhování jen pár minut

Po měsících vládní podpory se zase lidem ještě méně chce opouštět pronajatý byt. A ano, mnozí si ve falešné iluzi svobody zvykli na to, že platit nemusí. Ničili vybavení a za peníze z dávek si kupovali novou televizi i auto. Většina však byla prostě na dně, vyděšená z nového viru. Nyní mají často na vystěhování jen pár minut. Policie je ale nesmlouvavá. Nezastaví se ani před rodinami s malými dětmi. Zájem pronajímatelů nemovitostí je nejvyšší prioritou. Policisté, kteří vyhazují lidi z bytů, jsou nuceni nosit neprůstřelné vesty, aby mohli čelit reakcím některých postižených.

Zpracoval Rudolf Hruboň