Bílý dům; Foto: PLBechly / Wikimedia Commons

Bílý dům; Foto: PLBechly / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA JSOU PŘIPRAVENY uzavřít s Ruskem dohodu o nerozmístění raket na Ukrajině

USA neplánují rozmístění útočných raketových zbraní na ukrajinském území a považují za možné domluvit se o tom s Ruskem, řekl novinářům vysoký zástupce americké administrativy.

Prezident USA Joe Biden řekl prezidentu Ruska Vladimiru Putinovi, že USA to v plánu nemají. Takže je to jedna z otázek, v které můžeme dospět k vzájemnému porozumění, když je Rusko připraveno splnit vstřícné závazky,“ uvedl v rámci telefonního briefingu.

Obavy Ruska o svou bezpečnost

Moskva opakovaně vyslovila obavy ohledně eventuálního rozmístění útočných raketových systémů na Ukrajině. Rusko zveřejnilo 17. prosince návrhy smlouvy s USA a dohody s členskými státy NATO, jež obsahují zejména body o vzájemných zárukách bezpečnosti v Evropě, nerozmístění raket středního a kratšího doletu v prostoru vzájemné dosažitelnosti, a zřeknutí se dalšího rozšíření Severoatlantické aliance, včetně přijetí bývalých republik SSSR. Dokumenty byly předány Washingtonu a jeho spojencům.

Překročení červené linie

Prezidenti USA Joe Biden a Ruska Vladimir Putin měli 30. prosince telefonický rozhovor, který trval 50 minut. Šéf Bílého domu jasně prohlásil, že USA nehodlají rozmístit na Ukrajině útočné zbraně, avšak varoval Putina před eventuálními sankcemi. Putin ze své strany poznamenal, že v tomto případě může následovat úplné přerušení vztahů. Vladimir Putin předtím zdůraznil, že další rozšíření NATO na východ a rozmístění útočných zbraní na území Ukrajiny a sousedních zemích s Ruskem je pro Moskvu červenou linií.

Zpracoval Rudolf Hruboň