Ilustrační foto: Navy Medicine, Washington D.C., USA / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Navy Medicine, Washington D.C., USA / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA: Florida láme smutné rekordy. Vir kosí i mladé

Epicentrem opět eskalující epidemie koronaviru ve Spojených státech se v posledních týdnech stal stát Florida. Stát zasažený nakažlivější delta mutací hlásí rekordní počet hospitalizovaných pacientů s COVIDem-19 i nových infekcí za den. Upozornil na to server Novinky (viz ZDE).

Nakažení jsou mladší a zdravější

Nakažení plnící nemocnice jsou vesměs mladší a zdravější než dřív, úplnou výjimkou nejsou ani děti. Zdravotnická zařízení musejí umisťovat lůžka pacientů s koronavirem i na chodby, protože pokoje už kvůli nebývalému náporu nestačí. Nejhorší situace panuje v okolí měst Orlando a Jacksonville, ale problémy rychle narůstají i jinde, informují regionální americká média. Předchozí rekordy přitom pocházejí z loňského léta, kdy vakcína nebyla dostupná. Nyní Florida sice hlásí 49 procent plně naočkované populace, drtivá většina hospitalizovaných však vakcinována nebyla, podotkl regionální list Tampa Bay Times.

Povinné roušky guvernér odmítá

Republikánský floridský guvernér Ron DeSantis přesto odmítá zavádění povinného nošení roušek a spolu s tamními zákonodárci omezil i pravomoci samospráv zavádět restrikce. V pátek pak DeSantis zakázal školám, aby návrat dětí do lavic podmiňovaly nošením roušek. Americký prezident Joe Biden o víkendu varoval, že obyvatelé USA mohou očekávat více doporučení úřadů i restrikcí. Narážel tak mj. na doporučení Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí, aby v oblastech zasažených delta mutací nosili roušky uvnitř budov i očkovaní lidé. O dalších lockdownech a uzavírání podniků však už nechtějí slyšet nejen republikáni, ale i valná část demokratů.

Zpracoval Rudolf Hruboň