Americký stíhací letoun Lockheed Martin F-35 Lightning II; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

Americký stíhací letoun Lockheed Martin F-35 Lightning II; Foto: US Air Force / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA: F-35 Lightning II vadí blesky, nesmí proto létat v bouřkách

Supermoderní americké stíhačky F-35 Lightning II mají “drobný” problém. Ukázalo se totiž, že ne zcela správně fungují některé palubní bezpečnostní systémy, jejichž špatné fungování by mohlo za určitých okolností způsobit výbuch stroje ve vzduchu. Uvádí se to v článku na webu Armyweb (viz ZDE).

Hrozí exploze letounu

Nastala tak poněkud paradoxní situace, kdy se stíhací letoun s kódovým označením „Blesk“ musí bouřkám cíleně vyhýbat. Dle nejnovějšího rozkazu velení amerického letectva jde konkrétně o vzdálenost 25 mil, které musí piloti udržovat od nejbližších bouřkových mraků. Důvodem pro vydání tohoto rozkazu byl nález na více než tuctu strojů, u kterých se projevilo kritické poškození interních bezpečnostních systémů letounu. Pokud by takto poškozený stroj prolétal bouřkou a byl zasažen bleskem, systém, který má letoun v takovýchto případech chránit před poškozením, by selhal, což by vedlo k okamžité explozi stíhačky.

Dosud nenaplnil očekávání

Lockheed Martin F-35 Lightning II je americký bojový letoun, který vznikl jako výsledek programu Joint Strike Fighter (neboli společný útočný stíhač) vyhlášeného ministerstvem obrany USA za účelem vytvoření jednotné víceúčelové stíhačky, která by byla zařazena do výzbroje amerického letectva i dalších členů NATO. Letoun ale od počátku provázejí problémy v softwarové výbavě nebo střelbě palubního kanónu (viz ZDE). Celkem se jedná o stovky nedostatků, které se dosud nepodařilo odstranit. To také ovlivnilo malý zájem zahraničních zákazníků. Spojeným státům se daří letoun vnutit jen na nich hospodářsky a politicky závislým zemím.

Rudolf Hruboň