Americké jaderné bomby B-61; Foto: Ministerstvo obrany Spojených států / Wikimedia Commons

Americké jaderné bomby B-61; Foto: Ministerstvo obrany Spojených států / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA ESKALUJÍ NAPĚTÍ V EVROPĚ. Dodají závislým zemím nové jaderné bomby

USA hodlají dodat závislým zemím v Evropě vylepšené jaderné bomby dříve, než se očekávalo. Tvrdí to americká diplomatická depeše i další zdroje. Nová verze amerických jaderných bomb má hlavně zastrašit Rusko. Informoval o tom server Politico (viz ZDE).

“Vylepšení jaderného arzenálu”

Nová varianta letecké jaderné pumy B61-12 měla původně dorazit do Evropy na jaře. Nyní ji ale USA hodlají na starý kontinent dopravit už v prosinci, uvádí server Politico s odvoláním na americkou diplomatickou depeši a dva zdroje obeznámené s jednáními za zavřenými dveřmi v Bruselu. Pentagon hovoří o nutnosti vylepšit jaderný arzenál v Evropě léta. „Plány na bezpečnou a zodpovědnou výměnu starších zbraní za modernizované verze B61-12 jsou součástí dlouho plánované modernizace. V žádném případě to nesouvisí s aktuálním děním na Ukrajině a nebylo to nijak urychleno,“ tvrdí mluvčí Pentagonu Patrick Ryder.

Cvičení jaderných sil NATO

Tento krok zahrnuje nahrazení starších zbraní novější verzí v různých skladovacích zařízeních v Evropě pro potenciální použití americkými a spojeneckými bombardéry a stíhačkami. Zpráva z Pentagonu přišla poté, co v pondělí NATO zahájilo pravidelné cvičení Steadfast Noon, při kterém prověřuje schopnost nasadit taktické jaderné zbraně v Evropě. Západ tak zvyšuje tlak na Moskvu, aby zastavila vojenskou operaci na Ukrajině a ustoupila od svých požadavků na zajištění své vlastní bezpečnosti. Rusko však dává opakovaně najevo, že před vydíráním a tlakem USA a na nich závislých zemí neustoupí a bude bránit právo na svou nezávislost.

Zpracoval Rudolf Hruboň