Mario Gonzalez; Foto: repro YouTube

Mario Gonzalez; Foto: repro YouTube

Zahraniční

USA: Další zakleknutý podlehl policejní brutalitě

Policisté v USA bezdůvodně brutálně zasáhli proti muži, který se nedopouštěl jakéhokoliv porušování zákonů. Na základě jejich “zakleknutí” Mario Gonzales později v nemocnici zemřel. Policie byla nucena zveřejnit video ze zákroku.

“Postarali” se o něj

Policisty do městského parku v Alamedě přivolal kolemjdoucí s tím, že vidí muže pod vlivem alkoholu nebo drog, který vykazuje silné známky intoxikace. Dotyčný, později identifikovaný jako 26-letý Mario Gonzalez, nebyl schopen vysvětlit, co na místě dělá, ani prokázat svou totožnost. Působil navíc silně dezorientovaně. „Postaráme se o vás, ano? Postaráme se o vás,“ řekl muži jeden ze tří policistů na místě.

Nic jsem neudělal

Když policisté následně chtěli Gonzaleze odvést k autu, upadl a začal se vzpouzet. Strážci zákona ho zaklekli. „Zvedá celou mojí váhu,“ hlásil jeden ze strážců zákona při strkanici. Nic jsem neudělal, jo?“ křičí zatýkaný, zatímco lapá po dechu. Po chvíli Gonzalez viditelně slábne. „Myslím, že bychom ho mohli přetočit na bok,“ reaguje jeden z policistů. „Nechci ztratit tuhle pozici,“ odpovídá druhý. „Netlačíme mu ale na hrudník, že ne,“ ujišťuje se první. „Netlačíme mu na něj,“ odpovídá druhý. Muž přesto ztratil vědomí a po chvíli přestal dýchat. „Přestává reagovat,“ hlásí náhle policista a zatýkání se mění v boj o život. Přes poskytnutou první pomoc včetně masáže srdce muž nakonec zemřel.

Rodina má jasno

Rodina teď podle agentury AP tvrdí, že Gonzalez zemřel kvůli policejnímu zákroku. „Policie zabila mého bratra stejným způsobem jako George Floyda,“ tvrdí Gerardo Gonzalez. Případ zabití Afroameričana George Floyda bělošským policistou pobouřil celé Spojené státy a soud následně policistu uznal vinným z vraždy. Vedení policie všechny tři zasahující strážce zákona poslalo na nucenou dovolenou a přislíbilo úplné a transparentní vyšetření celého případu.

Zpracoval Rudolf Hruboň