Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje právní rámec pro těžbu na Měsíci. Obsažen by měl být v nové Spojenými státy zprostředkované mezinárodní dohodě. Informovala o tom agentura Reuters (viz ZDE).
Využití Měsíce podle amerických představ
Dohoda pojmenovaná Artemis podle amerického programu na výzkum Měsíce by podle Reuters představovala další krok ve snaze USA získat ve světě spojence pro plán amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vybudovat v nadcházející dekádě na Měsíci stálé stanice a poslat tam astronauty. V nadcházejících týdnech chce Washington formálně zahájit jednání o dohodě s vesmírnými partnery, jako jsou Kanada, Japonsko, evropské státy či Spojené arabské emiráty, tedy se zeměmi, které mají podle americké vlády údajně podobné zájmy, pokud jde o dolování na Měsíci.
Změna mezinárodního kosmického práva?
Spojené státy jsou sice signatářem kosmické smlouvy z roku 1967, která upravuje základní právní rámec pro činnost států ve vesmírů a ve které stojí, že Měsíc a jiná nebeská tělesa si jednotlivé státy nesmí přivlastnit, například okupací či prohlášením suverenity. Tento pilíř mezinárodního kosmického práva ale považují za zastaralý. Záměrem amerického plánu je vyhnout se schvalovacímu procesu v OSN a místo toho se přímo dohodnout se státy s podobnými zájmy. Proces v OSN by totiž podle Washingtonu byl prý příliš zdlouhavý a jednání se státy bez vesmírného programu by bylo neproduktivní. Již v roce 2015 přitom Washington vydal zákon přisuzující soukromým společnostem, které se zabývaly vesmírnou těžbou, nárok na to, co vydolují. Jak ale upozorňuje Reuters, tento zákon neodpovídá žádné existující mezinárodní právní normě.
Rusko je opatrné
Kreml prohlásil, že americký plán těžby na Měsíci bude muset být důkladně analyzován, aby se ověřilo, zda je v souladu s mezinárodním právem (viz ZDE). Rusko, hlavní partner NASA na Mezinárodní vesmírné stanici ISS, nemá být mezi vybranými partnery, se kterými chtějí Američané smlouvu konzultovat. Důvodem je podle Reuters to, že Pentagon rozčilují ruské satelitní manévry v blízkosti amerických špionážních družic na oběžné dráze. Vzhledem k tomu, že státy světa čím dál více považují vesmír za vojenskou doménu, může být dohoda vnímána jako sílící záměr americké vlády využívat NASA jako diplomatický nástroj. Očekává se tak, že plán vyvolá kritiku vesmírných rivalů USA, jako je zejména Čína.
Rudolf Hruboň