Ilustrační foto: Pixabay.com

Ilustrační foto: Pixabay.com

Zahraniční

USA chybí 3,5 miliardy respirátorů a roušek. Dodá je Čína

V současné době mají americké federální strategické sklady pouze 1 % všech potřebných respirátorů a roušek. Roční potřeba v případě pandemie je 3,5 miliardy roušek a respirátorů. Jedinou záchranou pro Spojené státy je tak nyní Čína. Uvádí se to v článku na americkém serveru The Drive (viz ZDE).

Pochybné armádní priority

Spojeným státům, které vydávají na zbrojení 738 miliard ročně, ve federálních skladech chybí zhruba 3,5 miliardy roušek a respirátorů. S tímto zjištěním přišel i deník The New York Times (viz ZDE). Ve strategických skladech federální vlády se podle deníku nalézá pouze 12 milionů medicínských respirátorů N95 a 30 milionů roušek. Podle amerického ministerstva zdravotnictví a sociální péče ale roční potřeba Spojených států na zvládnutí pandemie Covid-19 dosahuje 3,5 miliardy roušek a respirátorů. V reakci na to ministerstvo zahraničí objednalo 500 milionů respirátorů N95. Dodávky potrvají 18 měsíců a většinu roušek i respirátorů dodá Čína. Ve Spojených státech ani nikde jinde v Evropě jednoduše nejsou dostatečné výrobní kapacity. Pentagon přislíbil poslat 5 milionů respirátorů N95 z vlastních zásob. Pořád jde ale jen o zlomek potřeb ke zvládnutí celonárodní pandemie.

Problém s plicními ventilátory

Vážná, nikoliv ale tak kritická, je situace u plicních ventilátorů. V Spojených státech je údajně 200 000 těchto přístrojů včetně již vyřazených, v rezervě nebo zakonzervovaných. Reálné číslo použitelných přístrojů tedy bude podle autora mnohem nižší, přitom v případě plného propuknutí pandemie USA potřebují jeden milion těchto přístrojů. Autor upozorňuje, že americká vláda zatím nezačala s masivním a rychlým nákupem těchto přístrojů. Autor dále uvádí, že americká vláda v posledních letech dostávala neustále varování o tom, že může kdykoliv nastat celosvětové pandemie. Varování v podobě epidemií H1N1, MERS, prasečí chřipky a Eboly, to vše během posledních deseti let. Vláda však na varování nedbala a nevytvořila dostatečné zásoby pro období krize.

Rudolf Hruboň