Americký ministr zahraničí Mike Pompeo; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo; Foto: Gage Skidmore / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA CHTĚJÍ VLÁDNOUT OSN. Jednostranně ohlásily obnovení sankcí vůči Íránu

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v noci na dnešek jednostranně ohlásila obnovení všech sankcí OSN vůči Íránu. Krok, který většina zemí světa považuje za nelegální, může v OSN vyvolat ostré spory před nadcházejícím 75. zasedáním Valného shromáždění. Uvedla to agentura AP (viz ZDE).

Pompeo chce mluvit za OSN

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v srpnu oznámil, že zahájil třicetidenní proces, který by měl vést k obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Učinil tak prostřednictvím stížnosti zaslané Radě bezpečnosti ohledně toho, že Teherán údajně porušuje jadernou dohodu (JCPOA) z roku 2015, v níž se Írán zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Lhůta vedoucí k obnovení sankcí podle americké vlády nyní vypršela. “Spojené státy učinily tento rozhodný krok, jelikož kromě toho, že Írán nedodržuje závazky plynoucí z JCPOA, Rada bezpečnosti neprodloužila zbrojní embargo OSN vůči Íránu, které platí již 13 let,” uvedl podle agentury AP Pompeo.

Členové Rady bezpečnosti nesouhlasí

Bílý dům má v plánu v pondělí vydat exekutivní příkaz, v němž bude vysvětleno, jak chtějí Spojené státy obnovení sankcí vymáhat. Americká ministerstva financí a zahraničí mezitím podle AP nastíní, jako hodlají USA za porušování sankcí vůči Íránu penalizovat zahraniční podniky a jednotlivce. Ostatní členové Rady bezpečnosti OSN nicméně s krokem USA nesouhlasí a nechali se slyšet, že jej budou ignorovat. Obnovení sankcí totiž podle nich nemá právní váhu, jelikož americký prezident Donald Trump v roce 2018 od jaderné dohody s Íránem odstoupil a proti zemi zavedl americké sankce.

Kritika i od amerických spojenců

Postup USA v otázce obnovení sankcí OSN vůči Íránu se setkal s ostrou kritikou Ruska, Číny a samozřejmě Íránu. Nesouhlas v pátek také ale v dopisu předsedovi Rady bezpečnosti OSN překvapivě vyjádřili i američtí spojenci Německo, Francie a Británie. “Neúnavně jsme pracovali na zachování jaderné dohody a zůstáváme odhodláni v tom pokračovat,” uvedla trojice západoevropských velvyslanců při OSN. V dopise se podle Reuters mimo jiné píše, že jakékoli rozhodnutí či krok ve snaze obnovit protiíránské sankce OSN jsou bez “právního efektu”.

Rudolf Hruboň