Americký ministr obrany Lloyd Austin; Foto: Ministerstvo obrany USA / Wikimedia Commons

Americký ministr obrany Lloyd Austin; Foto: Ministerstvo obrany USA / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA CHTĚJÍ VIDĚT RUSKO OSLABENÉ, přiznal americký ministr obrany

„Chceme vidět Rusko oslabené do té míry, že nebude moci dělat takové věci, jako dělá při invazi na Ukrajinu. Už ztratilo hodně ze svých vojenských schopností. Chceme vidět, že nebudou mít schopnost rychle reprodukovat své schopnosti,” prohlásil při návštěvě Ukrajiny americký ministr obrany Lloyd Austin.

Válku prý může Ukrajina vyhrát

Lloyd navštívil Kyjev spolu s ministrem zahraničí Antony Blinkenem. V rámci návštěvy oba pronášeli projevy, které chtěl ukrajinský vůdce Zelenskyj slyšet. “Rusko selhává ve svých válečných cílech, Ukrajina je úspěšná,” prohlásil například Blinken. Ministr obrany dal najevo přesvědčení, že by Ukrajina prý mohla vyhrát válku, jestli bude mít „správné vybavení a správnou podporu“. A správné vybavení je výzbroj od amerických zbrojařských firem. „Co se týká jejich schopnosti vyhrát – prvním krokem k vítězství je věřit, že můžete vyhrát. A oni věří, že můžeme vyhrát,“ tvrdil.

Západ chce slabé Rusko odjakživa

Americký ministr obrany přiznal to, co je zřejmé již nejméně od konce druhé světové války, tzn. že silný Sovětský svaz a dnes Rusko není v zájmu Západu. USA a na nich závislé země potřebují mít v Moskvě slabou, Západu poplatnou vládu, která by umožnila přístup ke svým obrovským energetickým a nerostným zdrojům za zlomek jejich skutečné ceny. Takové vedení bylo v Rusku u moci od roku 1991 v podobě prvního ruského prezidenta Borise Jelcina, který přivedl za 7 let tuto velkou zemi k bankrotu. Byl to právě jeho nástupce, Vladimir Putin, který vrátil Rusku jeho sílu, hrdost a význam na mezinárodní scéně.

Zpracoval Rudolf Hruboň