Vypuštění střely Tomahawk z odpalovacího zařízení Mk 41; Foto: Carmichael Yepez (US Navy) / Wikimedia Commons

Vypuštění střely Tomahawk z odpalovacího zařízení Mk 41; Foto: Carmichael Yepez (US Navy) / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA chtějí rozmístit v Japonsku rakety. Rusko protestuje

Rusko zareaguje odpovídajícími kroky, pokud se Spojené státy rozhodnou rozmístit v asijsko-tichomořském regionu rakety středního a krátkého doletu. Podle ruských médií to prohlásila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová, jak o tom informovala některá média (např. ZDE).

Rakety porušující vypovězenou smlouvu

Mluvčí tak reagovala na informaci, že Tokio a Washington mají v úmyslu projednat možnost rozmístění amerických raket středního doletu v Japonsku. Zpráva o tom se objevila v japonských médiích. Něco takového znemožňovala smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu, kterou podepsali 8. prosince 1987 v Bílém domě americký prezident Ronald Reagan a tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Michail Gorbačov.

Michail Gorbačov a Ronald Reagan při podpisu smlouvy v Bílém domě; Foto: Fotografický úřad Bílého domu / Wikimedia Commons

Smlouva přestala platit poté, co od ní v roce 2019 odstoupily jednostranně USA a následně i Rusko, na něž závazky z tohoto mezinárodněprávního aktu přešly po rozpadu SSSR.

Destabilizace asijsko-tichomořského regionu

„Rozmístění amerických raket středního a krátkého doletu s jakýmkoli vybavením v různých oblastech světa, včetně asijsko-tichomořského regionu, by mělo z hlediska mezinárodní a regionální bezpečnosti mimořádně destabilizující účinek,“ prohlásila podle agentury TASS Zacharovová Vyvolalo by to nové kolo zbrojních závodů s nepředvídatelnými následky. Takový vývoj událostí by zjevně nijak neposílil bezpečnost USA ani jejich spojenců. Vznik dalších raketových hrozeb určitě povede k reakci z naší strany,“ dodala mluvčí ruské diplomacie.

Zpracoval Rudolf Hruboň