Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Gio la Gamb / Wikimedia Commons

Ekonomika

USA: Centrální banka varovala před významným propadem cen realit a akcií

Americká centrální banka FED přišla s varováním, když uvedla, že ceny akcií a dalších aktiv v USA mohou utrpět významný propad, pokud se koronavirová pandemie v zemi prohloubí. Nejhůře by byl zasažený trh s komerčními nemovitostmi. Uvádí se to v článku na specializovaném investorském serveru Bond Buyer (viz ZDE).

Nejistota na finančních trzích

FED vydal varování ve své zprávě o finanční stabilitě. „Cena aktiv zůstává náchylná k významným cenovým propadům, pokud by se koronavirová pandemie vyvíjela neočekávaným směrem. Komerční nemovitosti jsou pak zvlášť ohrožené, protože ceny před krizí byly relativně vysoko vzhledem k příjmům z těchto investic a zároveň došlo k výraznému zásahu hotelového a maloobchodního odvětví.“ Náhlá změna kurzu světové ekonomiky kvůli koronavirové pandemii způsobila nejistotu na finančních trzích, což převrátilo vzhůru nohama obchodování všech instrumentů od amerických státních pokladničních poukázek až po rizikové dluhopisy a způsobila dlouho nevídané cenové změny akcií.

Nákladná státní pomoc

Guvernér americké centrální banky Jerome Powell v minulých dnech uvedl, že ekonomika stále čelí bezprecedentním rizikům, pokud vláda a FED nebudou dál pokračovat v pomoci. Další státní pomoc bude nákladná, ale stojí za to, když pomůže zabránit dlouhodobému poškození ekonomiky a umožní silné oživení,“ prohlásil Powell.

Jerome Powell, guvernér americké centrální banky FED; Foto: Federální rezervy USA / Wikimedia Commons

Americká centrální banka si navíc uvědomuje, že další problémy mohou přijít. „Důrazné a včasné intervence efektivně vyřešily problémy s likviditou, ale dál bedlivě monitorujeme možnou insolvenci mezi velmi zadluženými firmami, která se bude zvyšovat s tím, čím déle bude koronavirová pandemie trvat,“ uvedl centrální bankéř Lael Brainard.

Rudolf Hruboň