V továrnách ve Spojených státech leží desítky milionů nevyužitých dávek očkovací látky švédsko-britského výrobce AstraZeneca, uvedl list The New York Times (viz ZDE). Podle agentury Reuters je Washington odmítl do EU vydat.
AstraZeneca zatím není v USA schválená
Ve Spojených státech přitom tato vakcína ještě není schválena k použití, místnímu úřadu totiž nestačily dosavadní klinické studie. „Spojené státy nám řekly, že není způsob, jak poslat vakcíny AstraZeneky do EU,“ řekl vyjednavač EU agentuře Reuters. Podle rozhodnutí USA by neměla EU očekávat, že by vakcíny přišly v brzké době. Agentuře Reuters to potvrdil i druhý zdroj. O dodání americké dávky do Evropy požádal administrativu prezidenta Joea Bidena i výrobce vakcíny. Na starém kontinentu se mu totiž nedaří dodržovat distribuční závazky, což celkově zpomaluje rychlost evropské očkovací kampaně.
AstraZeneca dále krátí dodávky do EU
AstraZeneca informovala v noci na pátek o dalším krácení dodávek vakcíny pro EU, do konce března půjde celkem jen o 30,1 milionu dávek. Původně jich mělo být přes 80 milionů, na konci ledna pak výrobce oznámil, že jich do konce března dodá 40 milionů. Podle agentury Reuters není jasné, proč AstraZeneca vyrábí takové množství oxfordské vakcíny v USA, kde ještě není schválena a nemůže se používat. Firma dosud ani nepožádala tamní Úřad pro potraviny a léky o udělení podmínečné registrace, i když už je látka schválena k použití ve více než 70 zemích.
Amerika na prvním místě
Asi 30 milionů dávek vakcíny je již připraveno v ampulkách v továrně v Ohiu a u smluvního výrobce v Marylandu má firma připraveno množství očkovací látky, které by vystačilo na několik dalších desítek milionů injekcí.. K tématu se Washington odmítl pro agenturu Reuters i list The New York Times vyjádřit, i když podle listu někteří činitelé americké administrativy zastávají názor, že by vláda měla povolit vývoz alespoň části těchto vysoce poptávaných dávek do zahraničí. Jiní se však zdráhají takových zásob vzdát. Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová ve čtvrtek prohlásila, že firmy mohou vyvážet dávky vyrobené v USA za předpokladu, že nejprve splní dodávky, jež slíbily Spojeným státům.
Vakcínový nacionalismus
S trvající pandemií a nedostatkem vakcín se vyhrocují diplomatické roztržky mezi některými státy, jež se navzájem obviňují z „vakcínového nacionalismu”. Takové kritice čelila i Evropská unie, když Itálie minulý týden zablokovala vývoz dávek vakcíny AstraZeneca vyrobených v EU do Austrálie s tím, že firma musí nejprve splnit závazky vůči evropskému bloku. EU při obraně před kritikou obvinila z blokování exportu vakcín USA a Británii, proti čemuž se ostře ohradila vláda Spojeného království.
Zpracoval Rudolf Hruboň