Americký prezident Joe Biden; Foto: Phil Roeder / Wikimedia Commons

Americký prezident Joe Biden; Foto: Phil Roeder / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA: BIDEN VYHROŽUJE Rusku a Číně válkou

Americký prezident Joe Biden přednesl před elitními americkými příslušníky zpravodajských služeb projev, ve kterém zaútočil na Rusko a Čínu, jako hlavní nepřátele USA v současné době. Naznačil, že válka v kyberprostoru se může změnit na válku skutečnou. Uvedla to agentura Reuters (viz ZDE).

Nediplomatický Biden

S jemnou diplomacií to tentokrát americký prezident Joe Biden rozhodně nepřeháněl. „Putin má problém. Sedí na ekonomice, která má jaderné zbraně a ropné vrty – a nic jiného. Vůbec nic jiného. A ví, že má problém – a o to je nebezpečnější,“ prohlásil zuřivě. Na adresu Číny pak Biden dodal: Si Ťing-pin to myslí smrtelně vážně, když chce, aby se Čína stala do čtyřicátých let nejmocnější vojenskou silou na světě zároveň s tím, že bude největší a nejdůležitější ekonomikou. Do čtyřicátých let tohoto století. Je to úplně reálné, ten pán má v hlavě plán,“ uvedl Biden se zřejmými obavami o budoucnost Spojených států jako světového ekonomického a vojenského lídra.

Obvinění z kyberútoků

Těžištěm nebývale útočného vystoupení byla nicméně výhružka zjevně adresovaná právě oběma zmíněným velmocem. Potencionální konflikt mezi nimi a Spojenými státy totiž nejen visí nad obzorem, ale již v jistém smyslu má probíhat – v kyberprostoru. Spojené státy čelily v posledních měsících skutečně závažným útokům proti infrastruktuře. V obou případech se mělo jednat dle Američanů o útok rusky mluvících hackerů. Američané bez předložení jakýchkoliv důkazů tvrdí, že ruští hackeři mají jednat na pokyn nebo ve spolupráci s ruskými tajnými službami. Biden na základě toho nedávno vyhrožoval, že Amerika bude na narušení své infrastruktury rázně reagovat „způsobem, který bude viditelný a neviditelný“.

Vyhrožování válkou

Nejnovější Bidenovo vystoupení posunulo hrozby Washingtonu o pořádný krok dál. Americký prezident v podstatě pohrozil, že střety se z kyberprostoru mohou přelít do běžné reality. Pokud dospějeme k válce, k opravdovému ozbrojenému konfliktu, bude to nejspíše v důsledku kybernetického útoku, poznamenal Biden v centrále amerických tajných služeb. Američtí zpravodajci si prezidenta jistě vyslechli rádi. Biden jim totiž slíbil, že nebude jejich činnost, na rozdíl od jeho předchůdce Donalda Trumpa, nijak politizovat a bude je brát vážně. V každém případě z jeho úterního vystoupení byl cítit závan časů, které rozhodně nebudou jednodušší než přítomnost.

Zpracoval Rudolf Hruboň