Američtí skauti; Foto: Boy Scouts of America / Wikimedia Commons

Američtí skauti; Foto: Boy Scouts of America / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA: Americkým skautům hrozí bankrot kvůli sexuálním skandálům vedoucích

Hlavní skautská organizace ve Spojených státech Boy Scouts of America (BSA) v úterý požádala u soudu ve státě Delaware o ochranu před věřiteli. Snaží se tak urovnat stovky soudních sporů týkajících se sexuálních deliktů skautských vedoucích a zajistit pokračování svého 110-letého působení. Uvádí se to v článku deníku The New York Times (viz ZDE).

8 tisíc pachatelů, 12 tisíc obětí

Podle agentury AP by úterní krok mohl být počátkem jednoho z nejsložitějších úpadkových řízení v dějinách. K BSA se aktuálně hlásí přes dva miliony chlapců a mladých mužů ve věku od pěti do 21 let. Podle deníku The New York Times (NYT) je tento spolek více než století “ikonickou součástí” života v USA. V roce 2012 ovšem vyšel najevo rozsah jeho problému se sexuálním zneužíváním. Deník Los Angeles Times tehdy publikoval utajované záznamy BSA o nejrůznějších obviněních, což postupně vedlo k identifikaci skoro 8000 pravděpodobných pachatelů a více než 12 000 údajných obětí z let 1944 až 2016. Nové informace spustily lavinu žalob a armáda právníků nyní požaduje po BSA odškodné jménem tisíců mužů, kteří tvrdí, že byli ve skautských oddílech zneužiti vedoucími. Mnohá obvinění sahají desítky let do minulosti, bývalí skauti je ale mohli vznést až po nedávných změnách v zákonech o promlčecí lhůtě sexuálních zločinů, píše AP.

Ve hře jsou miliardy kompenzací

Volnočasové sdružení v prohlášení oznámilo, že zahajuje bankrot, aby mohlo spravedlivě odškodnit všechny oběti prostřednictvím svěřenského fondu. Podle AP hrozí, že bude muset v této souvislosti rozprodat část svého nemalého majetku, který zahrnuje tábořiště a turistické trasy. Úterní soudní žádost uvádí hodnotu aktiv BSA v rozmezí jedné až deseti miliard dolarů (23 až 230 miliard korun), přičemž celková výše kompenzací by prý mohla uvedenou spodní hranici přesáhnout. BSA se už nyní kvůli soudním výdajům a poklesu členské základny dostala do finanční tísně, ujišťuje však, že chlapecké oddíly se údajně rušit nebudou. “Skautské programy se během tohoto procesu nezastaví a budou pokračovat ještě mnoho let,” tvrdí organizace.

Rudolf Hruboň