Ilustrační foto: Americká národní garda / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Americká národní garda / Wikimedia Commons

Zahraniční

USA: Americký středozápad bojuje s rekordními nárůsty nakažených

Ve Spojených státech opět rostou počty nakažených koronavirem. Rekordní denní statistiky spojené s epidemií COVIDu-19 hlásí americký středozápad, ve státě Wisconsin je připravována polní nemocnice. New York uzavřel školy a stovky podniků. Uvádí se to v článku na serveru iROZHLAS (viz ZDE).

Problémy na středozápadě

Například Severní Dakota, která má méně než milion obyvatel, hlásí v posledních dnech až 500 případů koronavirové infekce, Wisconsin s necelými šesti miliony obyvatel kolem 2500. Podle AP začíná být zřejmé, že oblasti na středozápadě platí daň za „měsíce, kdy mnozí obyvatelé a politici obcházeli doporučení o rouškách, zatímco zlehčovali hrozbu nemoci“. Nyní trojice států bojuje s náporem na zdravotnická zařízení. Ve Wisconsinu má pomoci polní nemocnice, která se má příští týden otevřít na výstavišti u města Milwaukee.

Jedna z provizorních nemocnic v USA; Foto: Národní garda / Wikimedia Commons

Ohniska nákazy v New Yorku

Město New York, jakož i celý stejnojmenný stát, bylo na jaře epicentrem šíření koronaviru v USA. Znepokojení po měsících opatrného uvolňování karanténního režimu vyvolávají ohniska v částech Brooklynu a Queensu. „Šíření (do dalších částí města) je nevyhnutelné, nezkrotíme-li ohnisko. Taková jsou fakta, jakkoli mohou být nepříjemná,“ řekl ve středu guvernér New Yorku Andrew Cuomo, když ohlašoval zpřísnění restrikcí v několika „červených zónách“. Po pondělním nařízení o uzavření státních i soukromých škol měly od čtvrtka přerušit provoz stovky „postradatelných“ podniků. V náboženských prostorách pak nesmí být v jednu chvíli více než deset lidí.

Ortodoxní Židé nedodržují hygienu

Mnohé ze zasažených čtvrtí největšího amerického města jsou domovem početných komunit ortodoxních židů, jejichž lídři si stěžují na údajně diskriminační postup úřadů. Ve čtvrti Borough Park se ve středu druhý den po sobě proti opatřením dokonce protestovalo. Podle deníku The New York Times je v místních židovských komunitách od začátku epidemie časté nedodržování hygienických zásad. Guvernér Cuomo ujišťuje, že nové uzavírky vycházejí z dat a vědeckých poznatků. Souhrnné údaje z jeho státu ukazují nárůst v šíření infekce oproti druhé polovině září.

Zpracoval Rudolf Hruboň