Havárie americké stíhačky F-16; Foto: U.S. Air Force, seržant Bennie J. Davis III

Havárie americké stíhačky F-16; Foto: U.S. Air Force, seržant Bennie J. Davis III

Zahraniční

USA: Američanům se během dvou měsíců zřítila třetí stíhačka F-16

Americké letectvo se v poslední době potýká s neobvyklým problémem. Od začátku letošního října přišlo již o tři stíhací letouny typu F-16, které tvoří významnou část jeho výzbroje. Uvádí se to v článku na odborném serveru Aerotime.aero  (viz ZDE).

Poslední nehoda v Jižní Koreji

K zatím poslední nehodě zmíněného stroje došlo tento týden na jedné ze základen v Jižní Koreji. Incident se odehrál v pondělí 2. prosince v okamžiku, kdy se pilot chystal s letounem, jenž patří 8. stíhací letce, přistát na domovské základně v Kunsanu ležící na západním pobřeží země. Jeho pokus však skončil nezdarem, a proto byl nucen se katapultovat. Co je skutečnou příčinou nehody se doposud objasnit nepodařilo. V důsledku nastalé situace se velení jednotky rozhodlo na čtyřiadvacet hodin přerušit všechny letecké aktivity.

Dvě nehody v rozmezí tří týdnů

Nejedná se o první podobný incident, který musí Letectvo Spojených států v poslední době řešit. 29. října letošního roku se jedna F-16 zřítila během tréninkového letu v Novém Mexiku a jen o tři týdny dříve se to samé přihodilo americkým vojákům sloužícím na základně Spangdahlem v Německu poblíž hranic s Lucemburskem. V obou případech se pilotům podařilo ze svých strojů zavčas katapultovat. Příčiny těchto nehod i nadále zůstávají v šetření.

F-16 jsou v provozu již od roku 1978

Letoun General Dynamics (nyní Lockheed Martin) F-16 Fighting Falcon je jednomotorový, víceúčelový stíhací letoun vyvinutý v sedmdesátých letech minulého století. Do služby byl zařazen v srpnu roku 1978 a kromě Letectva Spojených států amerických jej do své výzbroje zařadily rovněž třeba Belgie, Izrael, Nizozemsko, Norsko, Polsko či Turecko. Jedním z jeho nových odběratelů by se v roce 2022 mělo stát i Slovensko, které chce čtrnácti stroji F-16 nahradit dosluhující stroje MiG-29.

Rudolf Hruboň