Zásadní názorové rozdíly mezi Spojenými státy a Německem, potažmo celou Evropskou unií, na otázky jako je přístup k Íránu, fungování Severoatlantické aliance nebo vzájemné obchodní vztahy se v sobotu ukázaly na mnichovské bezpečnostní konferenci. Uvádí se to v článku na serveru Echo24.cz (viz ZDE).
USA chtějí tlačit Evropu k něčemu, co EU nechce
Americký viceprezident Mike Pence dal totiž ve svém projevu v těchto oblastech najevo zcela jiné priority než německá kancléřka Angela Merkelová. Snad nikde to nebylo patrnější, než v případě mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Zatímco Pence prohlásil, že přišel čas, aby evropští spojenci USA tuto dohodu vypověděli a přestali podkopávat americké sankce vůči Íránu, Merkelová se ptala, k čemu by v bezpečnostní oblasti vypovězení dohody, kterou se Evropa snaží zachránit, vedlo.
Pence chválil Trumpa a vyzýval ke zbrojení
Odlišnosti v přístupu se dostaly na povrch také v otázkách spojených s vedením NATO. Pence hovořil o vůdčí roli Spojených států a údajných kvalitách prezidenta Donalda Trumpa, zatímco Merkelová se vyslovila pro multilateralismus a společné rozhodování v klíčových otázkách. Americký viceprezident sice pochválil některé země NATO za zvyšování vojenských rozpočtů v posledních letech, dalším ale připomněl, že v tomto ohledu musí dělat více. Šéfka německé vlády zase poznamenala, že zvyšování vojenských rozpočtů není jediné, co přispívá k bezpečnosti.
Obchodní válka jako hrozba ze strany USA
Ke vzájemném obchodu se sice Pence nevyjádřil, Merkelová ale pobouřeně reagovala na možnost, že by Spojené státy označily v Evropě vyráběná auta za bezpečnostní riziko, aby na ně mohly uvalit vysoká cla. Tato možnost ji „děsí“. Americký viceprezident, který varoval spojence před nákupem zbraní na Východě, se s německou kancléřkou zásadně neshodl ani v pohledu na plynovod Nord Stream 2. Pochválil evropské země, které se tvrdě staví proti tomuto projektu, jenž podle něj příliš zvýší závislost na Rusku.
Merkelová chce zachovat vztahy s Ruskem
Naopak Merkelová plynovod, který spojí Rusko přímo s Německem po dně Baltského moře, obhajovala. V evropském zájmu podle ní není přerušit s Ruskem veškeré vztahy a učinit ho závislé jen na Číně. Mnichovské bezpečnostní konference se účastní kolem 35 hlav států a šéfů vlád a na 80 ministrů zahraničí a obrany. Česko zastupuje šéf diplomacie Tomáš Petříček.
Rudolf Hruboň