Ilustrační foto: Czeva / Wikimedia Commons

Ilustrační foto: Czeva / Wikimedia Commons

Domácí

ÚŘADY PRÁCE KOLABUJÍ. Lidé čekají hodiny a podporu dostávají pozdě

Úřady práce jsou zahlcené. Lidé si stěžují na několikahodinové čekání, nedostatek pořadových lístků a několikaměsíční zpoždění výplat podpor. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale tvrdí, že o problémech ví a v následujících týdnech slibuje nápravu. Uvedla to ve své reportáži televize CNN Prima News.

Chaos na úřadech

Lidé, kteří v posledních dnech přišli na úřad práce popisují podobnou situaci. Pořadové lístky docházely už kolem poledne a bez něj je úředníci neobslouží. Minulý týden zas chyběly formuláře a lidé si je museli tisknout doma, aby mohli žádost vůbec podat. Několikahodinové čekání je na denním pořádku.

Chybějící úředníci

Úřady práce se hájí. Nemají prý dostatek lidí za přepážkami. „Je takový nárůst, že se to nestíhá. Místo 17 pracovnic jich je 6. Minulý týden odešla další. Pokud vám nepřišly dávky, je to zpožděné o dva až tři měsíce, protože to nestíhají,“ sdělil jeden z pracovníků úřadu. „Jsme přepracováni, frustrováni, nezbývá nám čas na skutečnou práci s lidmi. Necháváme každý měsíc státu 15 až 20 hodin přesčasů, které nám nikdo nikdy neproplatí,“ sdělil další z pracovníků.

Jurečka to prý řeší

Ministerstvo práce a sociálních věcí tvrdí, že o problémech na úřadech ví a přiznává, že dochází ke zpoždění výplat, údajně ale pouze ve zhruba ve 2 procentech případů. Ke zlepšení by prý mohlo dojít v následujících týdnech. „Jsem připraven udělat opatření z hlediska změn systematizace, posílení personálních kapacit, finančních prostředků. Teď se to konečně podaří finalizovat,“ tvrdí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Zpracoval Rudolf Hruboň