Syrští uprchlíci; Foto: Mstyslav Chernov / Wikimedia Commons

Syrští uprchlíci; Foto: Mstyslav Chernov / Wikimedia Commons

Zahraniční

UPRCHLÍCI se stále hrnou přes Rakousko. Německo opět prodlouží kontroly na hranici

Německo o dalšího půl roku prodlouží kontroly na hranici s Rakouskem. Informoval o tom mluvčí německého ministerstva vnitra Steve Alter.

Stále vysoký počet ilegálních přechodů hranic

Německá policie na hranici s Rakouskem během prvních osmi měsíců letošního roku zaznamenala 6749 nepovolených vstupů, z toho ve 3792 případech byly osoby vykázány zpět. Alter dále uvedl, že i nadále je tak evidován vysoký počet ilegálních přechodů německo-rakouské hranice. Loni tu bylo zaznamenáno 11.464 ilegálních vstupů a vráceno bylo 6208 lidí. Proto bude policie podle mluvčího z důvodů bezpečnosti a kontroly nad migrací v kontrolách hranice pokračovat i po 11. listopadu. Hranici s Rakouskem kontroluje Německo od podzimu 2015. Velké počty uprchlíků a dalších migrantů se tehdy vydaly z Řecka přes balkánskou trasu na cestu do západní Evropy.

Kontroly na hranicích i dalších zemí EU

V schengenském prostoru, jehož součástí je spolu s dalšími 25 zeměmi i Česká republika, se na hranicích neprovádějí řádné kontroly osob. V uplynulých letech ale některé země využily výjimek, které pravidla zóny volného pohybu osob umožňují, a částečně kontroly obnovily. Do listopadu nyní uvnitř schengenského prostoru pokračují kontroly také například na rakouských hranicích s Maďarskem a Slovinskem, na hranici mezi Dánskem a Německem a své pozemní hranice s okolními státy i přijíždějící trajekty hlídá také Norsko, které není členem EU, ale schengenská pravidla plně uplatňuje.

Rudolf Hruboň