Ukrajinští vojáci; Foto: Sgt. Adriana Diaz-Brown / Wikimedia Commons

Ukrajinští vojáci; Foto: Sgt. Adriana Diaz-Brown / Wikimedia Commons

Zahraniční

ÚNAVA Z VÁLKY: Ukrajincům na frontě docházejí síly

Někteří ukrajinští vojáci jsou od vypuknutí ruské invaze téměř nepřetržitě na frontě a začínají být tělesně i duševně velmi vyčerpaní. Jejich velitelé se obávají, že příchod nezkušených nováčků povede k poklesu výkonu na bojišti. Upozorňuje na to americký deník The Washington Post (viz ZDE).

Únava a demotivace

Jak přetrvávají intenzivní boje, kyjevský režim se stále více potýká s obtížemi, které dlouhé držení vojáků v boji bez dostatečné úlevy přináší. „Rotace z fronty jsou extrémně obtížný problém,“ uvedl Volodymyr z teritoriální obrany, jenž si nepřál uvést své příjmení. Na jednu stranu jsou bojovníci unavení a mají právo na odpočinek, na druhou stranu může i po krátkém odpočinku jejich motivace odeznít, obává se. Rozdíl mezi současností a předchozími osmi lety bojů s proruskými separatisty ve východoukrajinském Donbasu spočívá v tom, že po většinu té doby si vojáci mohli brát dovolenou z fronty. Docházelo k pravidelným rotacím a smlouvy vojáků měly jasná data ukončení.

Válka duševního vyčerpání

Ukrajinští vojáci proto pociťují čím dále více únavu – fyzickou i psychickou. Jak se blíží temné zimní dny, udržení morálky je výzvou pro každou stranu v tom, co se rychle mění ve válku duševního vyčerpání. “Lidé si potřebují odpočinout,” řekl ukrajinský voják, který si přál zůstat v anonymitě, aby nebyl terčem postihu ze strany jeho velitelů. Ale tato válka nemá konce. A zatímco bude pravděpodobně odvedeno více Ukrajinců – od začátku ruské invaze bylo mužům ve věku 18 až 60 let zakázáno opustit zemi v případě potřeby – vojáci a dobrovolníci, kteří již bojují, se obávají, jak budou noví odvedenci připraveni k boji.

Zpracoval Rudolf Hruboň