Ve Spojených státech, které ve velkém dotují obranu Ukrajiny, sílí debata, aby se napadená země otevřela mírovým rozhovorům s Ruskem. Představitelé Bílého domu vybízejí Kyjev, aby ukázal ochotu jednat s Moskvou a upustil od odmítavého postoje (viz ZDE a ZDE).
Malá šance na vítězství Ukrajiny
Nejvyšší představitel Pentagonu, šéf amerického sboru náčelníků štábů generál Mark Milley ve středu v New Yorku prohlásil, že podpora Ukrajiny od USA a spojenců se nezmenšila, dodal ale, že dosavadní úspěch Kyjeva v boji proti ruské invazi ho staví do silnější pozice, která se hodí k zahájení mírových rozhovorů. Nejvyšší představitel Pentagonu přitom nedává Ukrajincům vysokou šanci, že by získali zpět všechna svá ztracená území. Podle Milleyho Rusové v současnosti posilují svoji kontrolu na zhruba 20 procentech ukrajinského území a frontové linie od Charkova až po Cherson se stabilizují.
100 tisíc mrtvých na obou stranách
Ukrajina je tak podle Milleyho v patové situaci, když podle generálových odhadů ztratila na bojišti již téměř 100 tisíc mužů (kam počítá mrtvé i zraněné) a dalších 40 000 civilních obětí. (Přibližně stejný počet vojenských ztrát odhaduje americký generál i na ruské straně.) Tato čísla by se mohla ještě znásobit, pokud by se Ukrajina snažila dostat k původním hranicím před rokem 2014, tedy včetně Krymu. „Takže když je příležitost k vyjednávání, když lze dosáhnout míru, chopte se jí,“ vzkázal Milley Ukrajincům. Milley tak svými prohlášeními posílil dojem, že se Američané snaží přimět Ukrajinu k tomu, aby zahájila s Ruskem mírová jednání.
Zpracoval Rudolf Hruboň