Ministr zahraničí Ukrajiny Pavlo Klimkin; Foto: Youtube-CC-BY, Wikimedia Commons

Ministr zahraničí Ukrajiny Pavlo Klimkin; Foto: Youtube-CC-BY, Wikimedia Commons

Zahraniční

ULTIMÁTUM: Ukrajina vyhrožuje Evropě

“Kyjev nebude dodržovat Minské dohody, pokud evropské země oslabí tlak pomocí sankcí na Moskvu”, prohlásil dnes ukrajinský ministr zahraničí Pavel Klimkin. Uvádí se to v článku na ukrajinském zpravodajském portálu “Evropská pravda” (viz ZDE).

Evropa zničila Minské dohody?

„Pokud nyní, poté, co Rusko začalo vydávat pasy obyvatelům východu Ukrajiny, uděláte kroky vstříc Rusku, pak celá logika toho, co jsme dosud dělali, bude zcela zničena,“ řekl rozčilený ukrajinský politik. Jak uvádí dále portál, podobné prohlášení učinil Klimkin v Bruselu na setkání s ministry zahraničních věcí zemí Evropské unie. „Jestli uděláte to, co chce několik zemí (snížit tlak sankce na Rusko), půjdu v tu chvíli ven a řeknu, že je konec Minským dohodám, a nejen Rusko je zničilo, ale také vy jste je zničili,“ vyhrožoval ukrajinský ministr svým kolegům z evropských zemí.

Tlak na zmírnění sankcí sílí

Podle „Evropské pravdy“ je hlavním lobbistou za zrušení tlaku na sankce Německo, které je podporováno Francouzi a řadou dalších států. Klimkin potvrdil, že se soustředil na jednání s nimi. Další zpřísnění sankcí prosazuje spolu s Ukrajinou také např. Litva. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček naopak překvapivě další sankce vůči Rusku odmítl.

Rudolf Hruboň